Truck i Transport     Redakcja.tit@gmail.com

Truck

Jesteś zawodowym kierowcą dużych samochodów lub pasjonatem tej branży? Na portalu Truck i Transport znajdziesz aktualności ze świata ciężarówek dotyczące innowacji, nowinek technologicznych i ciekawych rozwiązań. Na bieżąco piszemy o tym, co słychać na rynkach transportu drogowego. Zapraszamy do lektury.

Na torze Bednary odbył się końcowy etap zawodów Optifuel Challenge wyłaniających kierowców najlepiej radzących sobie z jazdą ekonomiczną.

Firma DAF wprowadza na rynek ciężarówki DAF XB nowej generacji, pełną serię pojazdów dystrybucyjnych w klasie od 7,5 do 19 ton. Nowa seria modeli obejmuje szeroką gamę pojazdów elektrycznych.

Daimler Truck Holding AG  kontynuował drogę do zrównoważonego wzrostu i rentowności, odnotowując dobre wyniki za drugi kwartał i półrocze 2023 r.

Mało jest takich pokazów jak MAN Trucknology Festival w Monachium. Aż 220 pojazdów i zabudów pochodzących od 75 partnerów, widzieliśmy w Truck Forum i na torze testowym.

Przez lata ZF dostarczał ważne komponenty dla motoryzacji, dla cięższej  głównie przekładnie i układy kierownicze. Co będzie gdy producenci zamienią silniki spalinowe na elektryczne? Co będzie głównym szlagierem z Friedrichshafen?

Chociaż Mercedes-Benz jest największym producentem ciężarówek, tej przewagi nie widzieliśmy w elektrykach. Teraz to się ma zmienić.

Zapowiedziałem nietypowy test, czas odkryć karty, bo to nie była  dalekodystansowa  fabryczna nówka na autostradowym asfalcie. 

Na tegorocznym Brisbane Truck Show były trzy dominujące tematy. Ciężarówki z silnikami spalinowymi, długimi  maskami i mnóstwem  chromu . Na stoiskach pojawiło się wiele pojazdów z napędem akumulatorowym  a  pomiędzy tym wszystkim odbywały się obchody ważnych kamieni milowych. CHARLEEN CLARKE próbowała to wszystko ogarnąć.

Że to dobry pomysł dla branży – świadczy i ilość wystawców VI edycji Targów Rozwiązań Transportowych, dobijająca do 70, ale i tłumy gości. Ponoć ponad 3000.

To musiało nadejść – do Polski wchodzi druga w kolejności, ale najmocniej ekspansywna w Europie chińska marka samochodów użytkowych BYD.

Po udanym wprowadzeniu gamy drogowej NGD,  opartej wszak głównie na ciągnikach siodłowych, DAF przystępuje do ekspansji  w podwoziach i budowlance.

Nie wiem jeszcze czy ważniejsze jest samo powiększenie produkcji w Niepołomicach, czy raczej zmiany w organizacji i procesach największej i obecnie najważniejszej fabryki koncernu MAN.

Importerzy ciężarówek organizują zwykle testy i imprezy dla mediów na torach czy w ośrodkach szkolenia, albo na autostradach. Scania wybrała zupełnie inne otoczenie.

Lokalnie neutralne pod względem emisji CO 2 ciężarówki Daimler Truck pomyślnie ukończyły przejazdy  demonstracyjne na wysokości 1560 m n.p.m. w samym sercu Tyrolu.

Pomimo zaledwie 4 lat obecności na rynku, Quantron ma już całkiem bogatą gamę produktów, a najnowszym  jest właśnie pokazany ciągnik Aero na wodór.

Rok trudny, ale rekordowy? Tak o poprzednim sezonie mówili szefowie DAF Trucks Polska na konferencji prasowej we Wrocławiu. A rekord mocny, bo  7332 dostarczone ciężarówki.

Wprawdzie na wznowione po przerwie Targi TSL w Ptak Warsaw Expo nie przyjechali najwięksi importerzy ciężarówek, ale i tak odwiedzjący mogli zobaczyć ciekawe propozycje transportowe.

Jeszcze w  grudniu 2019 roku firma Anglo American podpisała umowę z amerykańską firmą inżynieryjną First Mode na zaprojektowanie największego na świecie pojazdu elektrycznego napędzanego ogniwami paliwowymi (FCEV).

Mercedes-Benz Trucks przetestował gotowość operacyjną eActrosa LongHaul i eActrosa 300 jako ciągnika siodłowego w ekstremalnych warunkach, w temperaturach do minus 25 stopni Celsjusza.

Testy koncentrowały się w szczególności na wpływie ekstremalnego zimna na obsługę, ergonomię i komfort.

Na dorocznej konferencji Daimler Truck przedstawił wyniki za ub. rok, pierwszy pełny w nowych strukturach. Wyniki są dobre, ale szefowie mówią  też o kosztach.

Rok 2022 dla MAN Truck & Bus był wyjątkowo trudny. Tak na poziomie europejskim jak i naszym krajowym. Opowiadali o tym, na konferencji podsumowującej ub. rok szefowie MAN-a w Polsce.

Początek strony