Truck i Transport     Redakcja.tit@gmail.com

ITOY

Konkurs na najlepszy samochód ciężarowy roku – IToY (skrót od ang. International Truck of the Year) odbywa się nieprzerwanie od 1977 roku. Jego inicjatorami byli dwaj redaktorzy brytyjskiego magazynu motoryzacyjnego „Truck” – Andrew Frankl i Patrick M. Kennett. Początkowo konkurs nosił nazwę Lorry of the Year. W kolejnym roku została ona zmieniona na International Truck of the Year, która obowiązuje do dziś. Pierwszym laureatem IToY została ciężarówka Seddon Atkinson SA 200.

Zgodnie z regulaminem konkursu, tytuł samochodu ciężarowego roku przyznawany jest pojazdowi, który:

 • jest nowy,
 • produkowany seryjnie,
 • wprowadzono na rynek w ciągu ostatnich 12 miesięcy,
 • zamówiono zgodnie z oficjalnym cennikiem co najmniej na trzy miesiące przed rozpoczęciem wyborów,
 • na tle konkurentów charakteryzuje się najbardziej innowacyjnymi rozwiązaniami.

Członkowie jury – którymi są dziennikarze reprezentujący wszystkie liczące się europejskie wydawnictwa motoryzacyjne – podczas przyznawania nagrody International Truck of The Year biorą pod uwagę takie kryteria jak:

 • innowacyjna technologia,
 • bezpieczeństwo i komfort jazdy,
 • właściwości jezdne,
 • poziom zużycia paliwa,
 • wpływ na środowisko naturalne,
 • całkowity koszt eksploatacji.

W 2020 roku zwycięzcą IToY został Actros – flagowy model marki Mercedes-Benz.

Gama FH Electric firmy Volvo Trucks została wybrana Międzynarodową Ciężarówką Roku 2024 przez jury składające się z 24 redaktorów i  dziennikarzy reprezentujących 24 główne magazyny o tematyce motoryzacyjnej w całej Europie.

Byłoby nie fair, gdyby statuetka International Truck of The Year 2023, przyznana za nową gamę pojazdów DAF XD, pozostała w bardzo reprezentacyjnym ale odległym od rynków hallu budynku dyrekcji koncernu w Eindhoven.

Mercedes-Benz  eActros LongHaul  zdobył nagrodę Truck Innovation Award 2023.

Gama XD firmy DAF została wybrana Międzynarodową Ciężarówką Roku 2023 przez jury składające się z 24 redaktorów zajmujących się pojazdami użytkowymi.

Był pierwszym dziennikarzem z Europy wschodniej, który  wszedł do branży ciężarówek i transportu i zajął się nimi w pełny  sposób, bez limitu.

Nowe Renault Kangoo i Mercedes-Benz Citan ogłoszeni wspólnymi zwycięzcami Międzynarodowego konkursu Van of the Year 2022.

Nowa generacja XF, XG i XG+ firmy DAF została wybrana Międzynarodową Ciężarówką Roku 2022 przez jury złożone z 24 redaktorów zajmujących się pojazdami użytkowymi, reprezentujących czasopisma z całej Europy.

Co dzieje się w Iveco? Z Turynu nie było słychać ostatnio zbyt wiele, dlatego chętnie wziąłem udział w konferencji online z nowym dyrektorem działu ciężarówek.

W nietypowych czasach także samo przekazanie nagrody ITOY było niezwykłe. Niemożliwe było zorganizowanie wieloosobowej imprezy, więc…

Nowa seria MAN TGX została wybrana International Truck of the Year, Międzynarodową Ciężarówką Roku 2021, przez 24 jurorów; redaktorów zajmujących się pojazdami użytkowymi i dziennikarzy, reprezentujących 24 główne magazyny poświęcone ciężarówkom w całej Europie.

Dopiero teraz możliwe było pożegnanie i odprowadzenie na miejsce spoczynku naszego kolegi Andersa Karlssona, który zmarł nagle we wrześniu.

Procedury wyboru Ciężarówki Roku * International Truck of the Year 2021 oraz nagrody Truck Innovation Award weszły w ostatnią fazę.

Ostatnie spotkanie Stefana Buchnera z jury International  Truck of the Year. A może nie ostatnie?

Ivan Stjernqvist zmarł 27 lipca w wieku 82 lat. Ivan był moim wieloletnim kolegą z jury International Truck of the Year.

Od ponad 20 lat mam zaszczyt reprezentować Polskę w organizacji International Truck of the Year oraz Van of the Year.

Początek strony