Truck i Transport     Redakcja.tit@gmail.com

Ivan Stjernqvist zmarł 27 lipca w wieku 82 lat. Ivan był moim wieloletnim kolegą z jury International Truck of the Year.

Nazywano go „gigantem” duńskiego dziennikarstwa transportowego po ponad 60 latach pracy z ciężarówkami, autobusami i innymi pojazdami.

Ivan Stjernqvist rozpoczął swoją karierę jako mechanik w warsztacie Mercedes-Benz w 1959 r. Przez krótki czas pracował także w Mercedes-Benz w Niemczech, zanim w kolejnych latach objął różne stanowiska w salonach dealerskich Mercedesa, Scania i Volvo w Danii.

W 1984 roku założył niezależną firmę jako rzeczoznawca i uzupełnił to o pisanie o pojazdach użytkowych dla różnych magazynów w Skandynawii. Był to początek trwającej ponad trzy dekady kariery dziennikarskiej, w której był szanowanym duńskim przedstawicielem w międzynarodowym jury "Truck of the Year".

Od ponad 30 lat robił testy i pisał o setkach różnych ciężarówek, autobusów i samochodów dostawczych, a także o silnikach i technologiach pojazdów.  Niektóre z jego artykułów przetłumaczono na kilka języków i opublikowano w czasopismach w całej Europie.

Ivan był szczególnie zainteresowany nowymi technologiami w dziedzinie pojazdów i podobnie jak część kolegów posiadał wyjątkową wiedzę techniczną. Dało mu to bezpośredni dostęp do wielu działów technicznych fabryk samochodów ciężarowych, gdzie był popularny i szanowany za swoją wiedzę i ciekawość.

Od 2001 roku Ivan Stjernqvist był związany z Lastbil Magasinet jako redaktor techniczny, aż do 2018 roku , kiedy to oficjalnie przeszedł na emeryturę.

Ivan Stjernquist mieszkał przez wiele lat, aż do śmierci w Frederikssund w Danii. Pozostawił troje dzieci z poprzedniego małżeństwa i kilkoro wnuków oraz żonę Annemette.

Spokojny, zawsze profesjonalny i lubiany przez kolegów oraz przedstawicieli koncernów, w ostatnich latach zmniejszył aktywność zawodową, ze względu na wiek. Ale jeszcze kilka lat temu spałem w namiocie sąsiadującym z jego namiotem na pustyni Taklamakan, w ramach przejazdu Keraksami przez Chiny.

 

Początek strony