Truck i Transport     Redakcja.tit@gmail.com

Ciekawostki transportowe

Jak myślisz, z którego kraju jeździ najwięcej ciężarówek w Europie? Co to są pociągi drogowe i gdzie można je spotkać? Zabierzemy Cię w podróż, w której trakcie poznasz liczne ciekawostki transportowe. Zatem zapinamy pasy i udajemy się w trasę!

Skąd wyrusza najwięcej tirów w UE?

Według Eurostatu w 2020 roku prawdziwym potentatem w przewozach drogowych jest Polska. Wynika to z faktu, że co szósty truck przemierzający unijne autostrady wyjeżdża właśnie z naszego kraju. Informacje transportowe donoszą, że mamy zarejestrowanych około 700 tys. tego typu pojazdów, które stanowią aż 16% wszystkich ciężarówek w UE. Czy to dużo? Wyobraź sobie, że na każdym 1 km2 ojczystej ziemi parkują średnio dwa duże samochody. Zgodnie z tym rankingiem na kolejnych miejscach znajdują się Niemcy i Francja. Z tego samego źródła wiadomo, że około 85% europejskich trucków ma dopuszczalną masę od 30 do 40 ton. Biorąc pod uwagę to kryterium – pierwsza pozycja tego notowania przypada Hiszpanii. Wygrywa z nami jedynie o 0,1%!

Najdłuższy pociąg drogowy w krainie kangurów

Pierwszy Triple Road Train pojawił się w południowych zakątkach Australii już w XIX wieku. Jego działanie opierało się na tzw. silniku trakcyjnym ciągnącym kilka połączonych ze sobą wagonów. Ciekawostką jest fakt, że z jego pomocą transportowano pojazdy w czasie wojny krymskiej. Współcześnie pociągi drogowe składają się z kilku naczep podpiętych pod jeden ciągnik. Takie monstra mają po 55 metrów i przemierzają duże odległości na australijskim kontynencie. Dużą popularnością cieszą się również w Stanach Zjednoczonych. Mają one olbrzymie znaczenie w przewożeniu towarów o różnych gabarytach. Nierzadko są to gigantyczne podzespoły do wież wiertniczych czy wiatrowych.

Zmory kierowców, czyli drogi bez zakrętów i serpentyny

Zmienność krajobrazu sprzyja zwiększeniu koncentracji osoby prowadzącej samochód. Nie ma nic gorszego od długiej i wydawałoby się nigdy niekończącej, prostej drogi, która wiedzie przez piachy pustyni. Takie trasy są często spotykane na niezamieszkanych przestrzeniach Australii i Afryki. Ciągną się na odcinku nawet 260 km, na którym nie ma wiosek, domów i ludzi. Sporadycznie spotyka się tam dzikie zwierzęta. To prawdziwe wyzwanie dla ludzkiego umysłu, który musi walczyć ze znużeniem.

Na drugim biegunie ciekawostek transportowych uplasowała się słynna ulica w San Francisco. Mowa o Lombard Street, na której znajduje się tylko osiem, ale bardzo ostrych, zakrętów. Tu nikt nie może narzekać na brak urozmaicenia – wręcz przeciwnie. Co najważniejsze jest to jedyny dojazd do 12 kamienic, który zbudowano w latach dwudziestych XX wieku. Wykonany jest z czerwonej cegły i ma kąt nachylenia 16 stopni, przy czym wije się jak długi wąż. Pobocza obsadzone są bujną i barwną roślinnością, która nadaje im unikalnego charakteru.

Tunele, którymi warto przejechać

Rekordową długość ma tunel wiodący pod norweskimi górami. Łączy on miejscowość Lardal z Aurland i ma 24510 metrów. Jednocześnie należy on do najbezpieczniejszych przepraw pod szczytami o wysokości ok. 2 tys. m.n.p.m. Na kolejnej pozycji znajduje się Zhongnanshan, który zlokalizowany jest na terenie Chin. Według dostępnych informacji umożliwia transport drogowy na odcinku 18020 metrów. Część dwunitkowej trasy położona jest 1640 metrów pod poziomem ziemi!

Ciekawostka transportowa dla miłośników motoryzacji

Czy wiesz, czym jest HUD? Skrót pochodzi od nazwy Head-Up Display. Chodzi o innowacyjne zastosowanie przeziernych wyświetlaczy w szybach samochodów. Dzięki nim nie będzie Ci potrzebna nawigacja w Twoim smartfonie.

Początek strony