Truck i Transport     Redakcja.tit@gmail.com

Gama XD firmy DAF została wybrana Międzynarodową Ciężarówką Roku 2023 przez jury składające się z 24 redaktorów zajmujących się pojazdami użytkowymi.

Harald Seidel, prezes DAF Trucks, otrzymał prestiżową nagrodę podczas IAA w Hanowerze.

Z zwycięskim wynikiem 134 głosów  seria dystrybucyjna holenderskiego producenta ciężarówek pokonała  nową gamę  pojazdów dalekobieżnych  z układem napędowym Scania Super  i Mercedesa-Benza  Actros, wyposażonego w silnik OM 471 3 generacji.

W oparciu o zasady International Truck of the Year (IToY), coroczna nagroda trafia do ciężarówki wprowadzonej na rynek w ciągu ostatnich 12 miesięcy, która w największym stopniu przyczyniła się do efektywności transportu drogowego. Ten osąd opiera się na kilku krytycznych kryteriach, w tym technologicznych, na innowacyjności, komforcie, bezpieczeństwie, właściwościach jezdnych, oszczędności paliwa,  i całkowitym koszcie TCO.

Dzięki temu samemu DNA, co modele nowej generacji XF, XG i XG+ do dużych obciążeń, model XD firmy DAF w pełni wykorzystał nowe przepisy UE dotyczące mas i wymiarów.

Rezultatem jest gama samochodów ciężarowych, która znacznie poprawia bezpośrednią widoczność (kluczowy czynnik dla dystrybucji), przestrzeń wewnątrz kabiny, aerodynamikę, efektywność paliwową, bezpieczeństwo czynne i bierne oraz komfort kierowca.

Podczas ostatnich jazd testowych w Holandii dziennikarze IToY docenili pozycję kierowcy oraz lepszą widoczność we wszystkich kierunkach dzięki dużej, zakrzywionej szybie przedniej i nisko usytuowanym szybom bocznym.

Te cechy – wraz z opcjonalnym cyfrowym systemem wizyjnym, który zastępuje tradycyjny widok z lusterek – poprawiają bezpieczeństwo niechronionych użytkowników dróg.

Dziennikarze IToY chwalili również osiągi nowego, wysokowydajnego układu napędowego, który jest oparty na sześciocylindrowym silniku Paccar MX-11, sprzężonym ze zautomatyzowaną skrzynią biegów ZF TraXon z zaawansowanymi funkcjami predykcyjnymi.

Podsumowując głosowanie jury, przewodniczący International Truck of the Year Gianenrico Griffini skomentował:

„Wraz z wprowadzeniem nowej serii XD firma DAF dostarczyła najnowocześniejszą dystrybucyjną rodzinę ciężarówek, która wyznacza nowy punkt odniesienia w branży motoryzacyjnej. Co więcej, nowy XD jest również odpowiednią platformą dla nadchodzącej generacji pojazdów elektrycznych na baterie (BEV). „

Początek strony