Truck i Transport     Redakcja.tit@gmail.com

Napęd na cztery koła nie jest przywilejem wyłącznie samochodów terenowych. Volkswagen Samochody Dostawcze oferuje tego typu napęd – pod nazwą 4MOTION, również w przypadku najnowszego Caddy 5, a także modeli Transporter T6.1 i Crafter.

To doskonała propozycja dla osób wykorzystujących swego dostawczego Volkswagena do jazdy poza utwardzonymi drogami, zwracających uwagę na lepszą trakcję i poruszających się często z przyczepą.

Stosowany we wszystkich modelach marki Volkswagen Samochody Dostawcze napęd na cztery koła 4MOTION to podstawa nie tylko większych możliwości jazdy w terenie, ale przede wszystkim dobrych właściwości jezdnych i jak najlepszych osiągów pojazdu. Samochód z napędem na cztery koła jest bardziej bezpieczny. Wynika to nie tylko ze znacznie lepszej trakcji i możliwości przeniesienia momentu obrotowego do każdego z kół, ale również z uwagi na bardziej równomierny rozkład masy samochodu z napędem na cztery koła niż auta z napędem na jedną oś. Lepsza trakcja i rozkład masy ułatwiają także podróżowanie z przyczepą.

Czym charakteryzuje się napęd na cztery koła 4MOTION? To rozwiązanie napędowe, w którym na trudnej nawierzchni sprzęgło wielopłytkowe Haldex natychmiast przenosi siłę napędową na koła z lepszą trakcją. Haldex to samoblokujące się sprzęgło stosowane jako centralny mechanizm różnicowy dla optymalnego rozdzielenia momentu obrotowego pomiędzy przednią i tylną osią napędzaną. Poprzez to sterowane elektronicznie sprzęgło wielotarczowe na tylnej osi, napęd dostosowuje się automatycznie do aktualnej sytuacji na drodze i w ten sposób przyczynia się do znacznie spokojniejszego zachowania się samochodu, większego bezpieczeństwa w zakrętach i bardziej precyzyjnego prowadzenia pojazdu.

W przypadku Volkswagena Caddy 5 i innych modeli Grupy osadzonych na płycie MQB, stosowane jest sprzęgło Haldex VI generacji. Ma ono zmienioną, bardziej zwartą budowę, większą odporność i zmodyfikowany sposób działania. Wraz z optymalizacją przekładni tylnej osi doprowadziło to w Caddy 5 - w porównaniu z poprzednikiem - do zmniejszenia zużycia paliwa, a przez to również emisji CO2. Niewielka waga systemu jest też podstawą optymalnych właściwości jezdnych i wysokiej dynamiki jazdy. Napęd 4MOTION nie zmienia kształtu podłogi samochodu, dzięki czemu zachowujemy takie same gabaryty przestrzeni ładunkowej/pasażerskiej jak dla modeli z napędem wyłącznie na przednią oś.

W Caddy 5 napęd na wszystkie koła 4MOTION dostępny jest dla wszystkich wariantów modelowych – z wyjątkiem wersji Kombi – zarówno w wersji Maxi, jak i krótkiej. Napęd ten występuje wyłącznie z silnikiem wysokoprężnym 2.0 TDI o mocy 90 kW/122 KM i z manualną, sześciobiegową skrzynią biegów.

Napęd 4MOTION stosowany jest także w modelu Transporter T6.1. Wszedł on do produkcji w Transporterze wraz z modelem T5 w roku 2005, zastępując wówczas napęd Syncro stosowany w poprzednich modelach: T3 i T4. Ciekawostką jest, że pierwszym modelem Volkswagena wyposażonym w napęd na cztery koła był Transporter T2 z 1975 roku – legendarny „Ogórek”. Dziś napęd 4MOTION dostępny jest dla wszystkich wersji nadwozia T6.1 , współpracować może z silnikiem 2.0 TDI 150 KM , 204 KM .

Napędem 4MOTION poszczycić się może również największy z dostawczych Volkswagenów – model Crafter. W jego przypadku dostępny jest we wszystkich wariantach modelowych.

 

l

Początek strony