Truck i Transport     Redakcja.tit@gmail.com

Ćwierć wieku temu w Hanowerze został założony Volkswagen Pojazdy Użytkowe (VWN) - w tym czasie jako piąta marka koncernu obok Volkswagena, Audi, Seata i Skody.

Za tym stała idea reorganizacji działań Volkswagena w zakresie pojazdów użytkowych.
Powołany przez Ferdinanda Piëcha na szefa 52-letni inżynier mechanik Bernd Wiedemann był odpowiedzialny za planowanie produktów, rozwój i logistykę. Wcześniej rewolucjonizował produkcję ciężarówek w brazylijskim Resende. Gdy po kilku latach VW T5 zdobył prestiżowy tytuł „Van of the year 2004”, Wiedemann mógł mieć poczucie sukcesu.

W 1995 roku przy produkcji furgonetek w Hanowerze pracowało 14 000 pracowników  a odlewnia była przeciążona. W tym roku zjeżdżało średnio 700 aut T4 z taśmy dziennie. Drugi filar zakładu,model LT, był z dzienną produkcją 80 sztuk tuż przed zakończeniem produkcji.
Volkswagen był pod względem oferowanej gamy poniżej poziomu konkurencji.
Według Wiedemanna nowa marka VWN miała dążyć do zwiększenia udziału w rynku na całym świecie.
Nowe koncepcje produkcyjne i logistyczne trafiły do ​​fabryki w Hanowerze. Zakres produktów został zmieniony w celu uzyskania znaczących korzyści skali. A montownia w Poznaniu została przekształcona na w pełni funkcjonalną fabrykę dla
produkcji na dużą skalę.
„VWN stał się opłacalny i finansowany był ze środków własnych ”, podkreśla Bernd Wiedemann.
W 2003 roku VWN wprowadził na rynek piątą generację Bulli, T5. Na rozwój, marka wydała 2 miliardy euro. Zaraz pojawiła się nowa, trzecia generacja Caddy, produkowana w poznańskiej fabryce Volkswagena.
Najnowsza generacja Craftera powstaje od 2016 roku we Wrześni. 3 fabryki VW w Polsce wytwarzają potężną część europejskich modeli VWN: Caddy, T6 i Crafter.
A Bernd Wiedemann? Pod koniec 2006 przeszedł na emeryturę. Wyznaczony cel, jakim było zwiększenie udziałów w światowym rynku, został osiągnięty.
„W ciągu ostatnich 25 lat Volkswagen Samochody Użytkowe stał się jedną
marką z ogromną charyzmą ”- podkreśla Carsten Intra, prezes VWN.

 

 

l

Początek strony