Truck i Transport     Redakcja.tit@gmail.com

Ford Pro zaprezentował  zupełnie nowego E-Tourneo Customa , lidera wielozadaniowych pojazdów Tourneo nowej generacji  wyposażonego w zaawansowany,  elektryczny układ napędowy.

E-Tourneo Custom podnosi poprzeczkę w segmencie pojazdów wielofunkcyjnych, łącząc nową platformę zaprojektowaną z myślą o maksymalnej wszechstronności i komforcie z wysokowydajnym akumulatorowo-elektrycznym układem napędowym, który może zapewnić docelowy zasięg do 370 km.

E-Tourneo Custom, jeden z czterech nowych, całkowicie elektrycznych modeli Forda Pro, które zostaną wprowadzone na rynek europejski do 2024 roku, jest przeznaczony zarówno dla klientów indywidualnych, jak i biznesowych, oferując przestronne wnętrza dla maksymalnie ośmiu osób.

W nowym modelu wprowadzono pełen zestaw funkcji premium, w tym wyjątkowo elastyczne, regulowane  tylne siedzenia, boczne drzwi sterowane elektrycznie bez użycia rąk, system audio B&O, cyfrowe karty-klucze, panoramiczny szklany dach oraz innowacyjną odchylaną kierownicę.

Poziom komfortu jest dodatkowo zwiększany przez doskonałe wyrafinowanie i dynamikę pojazdu zapewniane przez konstrukcję pojazdu nowej generacji. Cichy napęd elektryczny oraz nowy poziom komfortu i stabilności jazdy zapewnia zoptymalizowana architektura podwozia z niezależnym tylnym zawieszeniem.

W ramach najbardziej wszechstronnej gamy Tourneo Custom klienci mogą również wybrać całkowicie nową wersję Plug-In Hybrid (PHEV) do zastosowań, w których wymagana jest dodatkowa elastyczność. Ponadto nowy model można wyposażyć w silniki wysokoprężne Ford EcoBlue najnowszej generacji, dostępne z nową, wysokowydajną ośmiobiegową automatyczną skrzynią biegów oraz – po raz pierwszy – w inteligentny układ napędu na wszystkie koła.

Wszystkie pojazdy Tourneo Custom nowej generacji są w pełni zintegrowane z platformą oprogramowania Ford Pro i połączonymi usługami, w tym kompleksowymi rozwiązaniami do ładowania, narzędziami do zarządzania od Ford Pro Telematics,  aplikacją FordPass Pro 5 oraz połączonym systemem dyspozycyjności FORDLiive .

Modele Tourneo Custom z silnikami wysokoprężnymi EcoBlue mają trafić do klientów od połowy 2023 r., a dodatkowe warianty będą dostępne od końca roku.

Wykorzystując tę samą technologię ogniw akumulatorowych o dużej gęstości, co pickup Ford F-150 Lightning, w akumulatorze o użytecznej pojemności 74 kWh, z silnikiem elektrycznym o mocy 160 kW, E-Tourneo Custom zapewni wyjątkową wydajność i wyrafinowanie.

Pokładowa ładowarka trójfazowa prądu zmiennego o mocy 11 kW jest w stanie w pełni naładować akumulator w mniej niż osiem godzin, a ładowanie do poziomu 15–80% zajmuje około 41 minut przy użyciu szybkiej ładowarki prądu stałego o mocy 125 kW. 

E-Tourneo Custom oferuje maksymalny uciąg do 2000 kg 7 wraz z dużą ładownością .

Platforma pojazdu zapewnia dużą przestrzeń w kabinie, niezależnie od tego, czy jest to wersja z napędem całkowicie elektrycznym, PHEV czy spalinowym. Modele ze standardowym i długim   rozstawem oferują trzy rzędy siedzeń, z maksymalnie ośmioma siedzeniami w E-Tourneo Custom i maksymalnie dziewięcioma w modelach Tourneo Custom PHEV i EcoBlue z silnikami wysokoprężnymi.

Udoskonalona specyfikacja wnętrza rozpoczyna się od nowego, elastycznego systemu siedzeń montowanych na szynach w drugim i trzecim rzędzie. Ruchome fotele umożliwiają klientom przesuwanie siedzeń do przodu lub do tyłu wzdłuż karbowanych prowadnic osadzonych w tylnej podłodze kabiny.

Nowe fotele są lżejsze niż te w poprzednim modelu. Luksusowa specyfikacja kabiny obejmuje dalsze nowe funkcje, w tym duży szklany panoramiczny dach, który zwiększa poczucie przestrzeni i światła dla pasażerów.

Ford opracował również nowy, innowacyjny system Digital Key, który ma być dostępny w 2024 roku, wykorzystujący technologię NFC inspirowaną hotelowymi kartami-kluczami.

Właściciele Tourneo Custom mogą wybierać spośród szeregu pożądanych wariantów modeli, w tym  Active i przyciągającej wzrok serii Sport oraz najwyższej klasy Titanium X, który oferuje najbardziej wszechstronną specyfikację ze wszystkich Tourneo w historii.

Całkowicie nowa architektura pojazdu zapewnia niższą wysokość podłogi i nowy zintegrowany stopień boczny ułatwiający wsiadanie i załadunek, wsparty najlepszymi w swojej klasie otworami w przesuwanych drzwiach bocznych i tylnej klapie.

Zoptymalizowana platforma umożliwiła również zmniejszenie całkowitej wysokości w wielu wariantach do poniżej dwóch metrów, co umożliwia dostęp do garaży i parkingów wielopoziomowych, które są często niedostępne dla pojazdów z segmentu Tourneo Custom. Przeprojektowane podwozie z całkowicie nowym niezależnym układem zawieszenia tylnego,  jest standardem w całej gamie, zapewniając większy komfort jazdy, prowadzenie.

 Na desce rozdzielczej znajduje się ergonomiczny 13-calowy ekran dotykowy z systemem informacyjno-rozrywkowym SYNC 4. W połączeniu z nowym cyfrowym zestawem wskaźników tworzy intuicyjny kokpit zorientowany na kierowcę, z bezprzewodową kompatybilnością Android Auto i Apple CarPlay w standardzie.

Większa przestrzeń w przedniej części kabiny i większe schowki to zasługa inżynierów Forda, którzy przenieśli przednią poduszkę powietrzną pasażera z tablicy rozdzielczej na dach.

Nowy Tourneo Custom PHEV wykorzystuje równoległy system hybrydowy, aby zapewnić elastyczność wydajnego 2,5-litrowego silnika benzynowego pracującego w cyklu Atkinsona do długodystansowych podróży, a także silnik elektryczny i akumulator o pojemności użytkowej 11,8 kWh, co umożliwia ukierunkowaną, czysto elektryczną jazdę o zasięgu ponad 50 km.

Oprócz zelektryfikowanych układów napędowych Ford będzie oferował również Tourneo Custom z silnikami wysokoprężnymi EcoBlue najnowszej generacji o mocy 136 KM, 150 KM lub 170 KM – w połączeniu z nową, wysokowydajną ośmiobiegową automatyczną skrzynią biegów lub sześciobiegową manualna skrzynią biegów.

Nowy Tourneo Custom wprowadza również opcję napędu na wszystkie koła. System inteligentnie rozdziela moment obrotowy między osie za pomocą sterowanego elektronicznie sprzęgła, a regulacja zajmuje mniej niż 20 milisekund i jest dostępna dla pojazdów wyposażonych w silnik wysokoprężny EcoBlue o mocy 136 KM i 170 KM oraz automatyczną skrzynię biegów.

Klienci mogą korzystać z superszybkiej łączności za pośrednictwem standardowego modemu 5G, który zapewnia wygodną, intuicyjną obsługę usług cyfrowych Ford Pro.

Ponad 30 oddzielnych modułów w Tourneo Custom może odbierać bezprzewodowe aktualizacje oprogramowania Ford Power-Up, aby pomóc poprawić osiągi pojazdu, zapewnić ulepszenia jakości, zaktualizować istniejące funkcje oraz dodać zupełnie nowe funkcje i możliwości.

Początek strony