Truck i Transport     Redakcja.tit@gmail.com

Citan łączy kompaktowe wymiary zewnętrzne (długość: 4498 mm) z dużą ilością miejsca. Dzięki wielu różnym wersjom i praktycznym detalom wyposażenia oferuje wiele różnych możliwości zastosowania i wygodny załadunek.

Citan zostanie wprowadzony na rynek jako Furgon i Tourer. Później pojawią się kolejne warianty z długim rozstawem osi, a także wersja Mixto. Ale nawet w wariancie z krótkim rozstawem osi (2716 mm) Citan oferuje znacznie więcej miejsca w porównaniu z poprzednim modelem – na przykład w Panel Van długość przestrzeni ładunkowej wynosi 3,05 m (z elastyczną ścianą działową).


Drzwi przesuwne to praktyczna cecha, szczególnie na ciasnych parkingach. Nowy Citan jest dostępny z maksymalnie dwojgiem drzwi przesuwnych. Oferują szeroki otwór po obu stronach pojazdu mierzący 615 milimetrów. Wysokość otworu w przedziale ładunkowym wynosi 1059 milimetrów. Również z tyłu przestrzeń ładunkowa jest łatwo dostępna: próg ładunkowy furgonetki znajduje się na wysokości 59 cm. Tymczasem dwie sekcje tylnych drzwi można zablokować pod kątem 90 stopni, a nawet przesunąć o 180 stopni na boki pojazdu. Drzwi są asymetryczne, przez co lewe drzwi są szersze i należy je najpierw otworzyć. Opcjonalnie furgon z panelem można zamówić również z tylnymi drzwiami z podgrzewanymi szybami i wycieraczką. Na życzenie dostępna jest również klapa tylna, która w równym stopniu obejmuje te dwa elementy wyposażenia.
Tourer jest już standardowo wyposażony w tylną klapę z tylną szybą. Alternatywnie jest również dostępny z tylnymi drzwiami. Tylną kanapę można złożyć w proporcji 1/3 do 2/3.


Oprócz stałej ściany działowej (dostępnej z oknem i bez) między kabiną kierowcy a przestrzenią ładunkową, dostępna jest również wersja składana.Jeśli konieczne jest przetransportowanie długich przedmiotów, kratkę po stronie pasażera można obrócić o 90 stopni, a następnie złożyć w kierunku siedzenia kierowcy i zablokować. Fotel pasażera można złożyć, aby uzyskać płaską powierzchnię. Krata zabezpieczająca ładunek jest wykonana ze stali i służy do ochrony kierowcy i pilota przed ładunkiem.
Projektanci Mercedes-Benz Citan położyli duży nacisk na osiągnięcie poziomu komfortu typowego dla marki, w tym wzorcowego poziomu hałasu i komfortu siedzenia, nie wspominając o szeregu praktycznych elementów wyposażenia. A to nie tylko poprawia samopoczucie kierowców, ale jest również szczególnie korzystne dla bezpieczeństwa: zrelaksowani kierowcy mogą lepiej skoncentrować się na sytuacji na drodze. Aby to zapewnić, pojazd został również wyposażony w systemy komfortu i wygody znane z samochodów osobowych, w tym THERMOTRONIC, funkcję rozruchu KEYLESS-GO oraz elektryczny hamulec postojowy.
Panel Van i Tourer będą również dostępne w liniach wyposażenia BASE i PRO. Wraz z linią BASE klient otrzymuje funkcjonalny wariant podstawowy z całym niezbędnym wyposażeniem podstawowym. Linia PRO łączy w sobie reprezentacyjny design z dodatkową funkcjonalnością.
W momencie wprowadzenia na rynek gama silników nowego Citana będzie składać się z trzech modeli diesla i dwóch benzynowych. Wspólnymi atutami tego wszystkiego są świetne właściwości jezdne nawet w niskich obrotach oraz ekonomiczne wartości zużycia. W celu uzyskania jeszcze szybszego przyspieszenia, na przykład podczas wyprzedzania, wersja silnika wysokoprężnego o mocy 85 kW jest wyposażona w funkcję overpower/overtorque. Na krótko można wywołać do 89 kW mocy i 295 Nm momentu obrotowego.
Jednostki napędowe spełniają normy emisji Euro 6d. Wszystkie silniki są połączone z funkcją ECO Start/Stop. Oprócz sześciobiegowej manualnej skrzyni biegów najmocniejsze modele wysokoprężne i benzynowe są również dostępne z siedmiobiegową dwusprzęgłową skrzynią biegów (DCT).

Przegląd Citana Panel Van:
Citan Dostawczy Citan 108 CDI Citan 110 CDI Citan 112 CDI       Citan 110 Citan 113
Układ cylindrów/numer 4, rzędowy
Pojemność cm3      1461          1332
Moc kW/KM 55/75 70/95 85/116          75/102 96/131
przy obrotach 3750 3750 3750             4500 5000
Maks. moment obrotowy Nm 230 260 270       200 240
przy obr./min 1750 1750 1750            1500 1600
Przyspieszenie 0-100 km/h s 18,0 13,8 11,7    14,3 12,0
Prędkość maksymalna km/h 152 164 175        168 183
Wartości zużycia zgodne z WLTP:
Citan Dostawczy Citan 108 CDI Citan 110 CDI Citan 112 CDI Citan 110 Citan 113
Zużycie w cyklu mieszanym, WLTP l/100 km 5,4-5,0 5,6-5,0 5,8-5,3       7,2-6,5 7,1-6,4
Łączna emisja CO2, WLTP1 g/km 143-131 146-131 153-138                 162-147 161-146


eCitan zostanie wprowadzony na rynek już w drugiej połowie 2022 roku. Ten w pełni elektryczny wariant modelu Citana poszerzy portfolio elektrycznych pojazdów użytkowych obok eVito i eSprintera. Oczekuje się, że zasięg wyniesie około 285 kilometrów zgodnie z WLTP. Mając to na uwadze, odpowiada on na potrzeby użytkowników komercyjnych, którzy często wykorzystują ten pojazd do usług kurierskich i dostawczych w centrach miast. Na stacjach szybkiego ładowania oczekuje się, że bateria zajmie 40 minut, aby naładować się od 10 do 80 procent. Duża zaleta: jeśli chodzi o gabaryty przestrzeni ładunkowej, ładowność i dostępność wyposażenia, klient nie musi iść na żadne ustępstwa w stosunku do pojazdu wyposażonego w konwencjonalny silnik.


Zespół projektowy Mercedes-Benz położył szczególny nacisk na osiągnięcie typowych dla marki właściwości jezdnych, definiowanych jako zrównoważone połączenie komfortu jazdy, dynamiki jazdy i bezpieczeństwa jazdy. Przednie koła są zawieszone na kolumnach McPhersona z wahaczami na dole. Z tyłu zastosowano oszczędzającą miejsce oś z belką skrętną. Tourer jest wyposażony w sprężyny o określonej sztywności MercedesBenz i amortyzatory z odpowiednio dobraną siłą tłumienia na przedniej i tylnej osi. W ten sposób Mercedes-DNA znajduje odzwierciedlenie nawet w właściwościach jezdnych Citana. Wzmocniony stabilizator przedniej osi Citana Tourera zmniejsza boczne przechyły na zakrętach.
Bezpieczeństwo to kluczowa wartość marki Mercedes Benz. Solidna konstrukcja nadwozia przyczynia się do wysokiego poziomu bezpieczeństwa, podobnie jak siedem standardowych poduszek powietrznych i szeroka gama nowoczesnych systemów wspomagania jazdy.
Wspomagane przez czujniki radarowe i ultradźwiękowe oraz kamery, systemy wspomagania jazdy i parkowania obserwują ruch uliczny i otoczenie, aw razie potrzeby mogą ostrzegać lub interweniować kierowcy. Podobnie jak w nowych generacjach Mercedesów Klasy C i Klasy S, Active Lane Keeping Assist wykorzystuje ingerencje w układ kierowniczy zamiast hamowania, dzięki czemu jest szczególnie wygodny.
Oprócz wymaganych przez prawo systemów ABS i ESP, nowe modele Citan są standardowo wyposażone w asystenta ruszania pod górę, asystenta bocznego wiatru, system ostrzegania o zmęczeniu ATTENTION ASSIST oraz system wzywania pomocy MercedesBenz. Systemy wspomagające w Citanie Tourer są jeszcze bardziej rozbudowane: w tym modelu w standardzie są: Active Brake Assist, Active Lane Keeping Assist, Blind Spot Assist i Speed ​​Limit Assist z wykrywaniem znaków drogowych, aby zapewnić kierowcy dodatkową pomoc.
Wiele innych systemów wspomagania jazdy jest dostępnych na życzenie, w tym Active Distance Assist DISTRONIC, który może automatycznie przejąć kontrolę nad jazdą w korku, a także Active Steering Assist. Pomaga kierowcy utrzymać Citana na środku pasa.
Citan jest również pionierem w zakresie systemów bezpieczeństwa: na przykład Citan Tourer jest standardowo wyposażony w centralną poduszkę powietrzną, która może napełnić się między fotelem kierowcy a fotelem pasażera w przypadku silnego zderzenia bocznego. Łącznie siedem poduszek powietrznych może chronić pasażerów pojazdu.
Podobnie jak jego duży brat – Sprinter – i modele samochodów osobowych marki Mercedes-Benz, nowy Citan może być opcjonalnie wyposażony w intuicyjnie obsługiwany i samouczący się system multimedialny MBUX (MercedesBenz User Experience). Dzięki potężnym chipom, samouczącemu się oprogramowaniu, ekranom o wysokiej rozdzielczości i doskonałej grafice system zrewolucjonizował działanie pojazdów.
Różne wersje MBUX są dostępne na życzenie dla nowego Citana. Do jego mocnych stron należy intuicyjna koncepcja obsługi za pomocą siedmiocalowego ekranu dotykowego, przycisków Touch Control na kierownicy lub asystenta głosowego „Hey Mercedes”.
Dzięki Mercedes me MBUX staje się jeszcze bardziej inteligentny i przyjazny dla użytkownika. Na przykład „Hej Mercedes” działa z naturalną mową: użytkownicy nie muszą już uczyć się określonych poleceń.

W połączeniu z MBUX klienci mają już dostęp do usług łączności, takich jak Live Traffic Information. Ale Mercedes me connect sprawia, że ​​nowy Citan jest ogólnie bardziej inteligentny: przed podróżą i po niej, a nawet w drodze, można korzystać z wielu dodatkowych funkcji. Aby to zadziałało, wystarczy połączyć Citan w portalu Mercedes me z kontem Mercedes me i zaakceptować warunki użytkowania.

Mercedes-Benz połączył swoje światowe testy pojazdów w Immendingen Test and Technology Center (PTZ). Po obliczeniach cyfrowych i testach na stanowisku testowym prototypy i pojazdy przedseryjne nowego Citana przeszły ponad 500 indywidualnych testów w Europie. W trakcie licznych jazd testowych mały van był testowany przez dwie zimy i dwa lata w temperaturach od minus 25 °C do plus 40 °C.
PTZ był kluczową stacją podczas operacji testowych. Na łącznej powierzchni 520 hektarów centrum testowe PTZ mieści ponad 30 różnych tras testowych i monitorujących. Tam można symulować najróżniejsze sytuacje, takie jak skomplikowany ruch na skrzyżowaniach w centrach miast, podróże po nierównym bruku lub jazda na przełęczy górskiej.
Podstawowe założenia czterocylindrowego silnika wysokoprężnego (OM 608) w nowym Citanie są znane z rodziny kompaktowych samochodów Mercedes-Benz. Wśród modułów technologicznych, które posiada, jest zintegrowana z kolektorem wydechowym turbosprężarka spalin o zmiennej geometrii turbiny. Jest to regulowane przez siłownik elektryczny, który powoduje spontaniczną reakcję turbodoładowania w porównaniu z konwencjonalnym uruchamianiem pneumatycznym. Zasysane powietrze chłodzi wodną chłodnicę powietrza doładowującego. Chłodząc powietrze, które zostaje podgrzane i sprężone przez turbosprężarkę, ta sama objętość dostarcza większą masę powietrza, a tym samym więcej tlenu do komory spalania. Oznacza to, że przy każdym skoku tłoka powstaje lepsza mieszanka paliwowo-powietrzna, a tym samym odpowiednio wzrasta moc i wydajność. Wydajność chłodnicza jest wyższa niż w przypadku chłodnicy powietrzno-powietrznej.
W bloku silnika z żeliwa szarego o zoptymalizowanej masie zastosowano stalowe tłoki. Drugi pierścień tłokowy jest chromowany. Oprócz zapobiegania ucieczce gazu z komory spalania i przedostawaniu się do skrzyni korbowej, pomaga również w utrzymaniu dokładnie określonej grubości filmu smarnego na ściance cylindra. Ciśnienie w układach wtrysku paliwa Common Rail wynosi 2000 barów.
W celu uzyskania jeszcze szybszego przyspieszenia, na przykład podczas wyprzedzania, silnik wysokoprężny o mocy 85 kW wyposażono w funkcję overpower/overtorque. Na krótko można wywołać do 89 kW mocy i 295 Nm momentu obrotowego.
Dwa czterocylindrowe silniki benzynowe (M 200) są również wyposażone w turbodoładowanie i bezpośredni wtrysk. Ciśnienie doładowania jest sterowane elektronicznie. Umożliwia to dokładniejsze sterowanie ładowaniem, co jest szczególnie korzystne dla czasów reakcji w zakresie częściowego obciążenia.

Początek strony