Truck i Transport     Redakcja.tit@gmail.com

We wszystkich Salonach Fiat Professional można już zamawiać nowe Ducato z aktualnej, ósmej serii i z roku modelowego 2021. A w 2020 roku, w którym Ducato było najlepiej sprzedającym się lekkim samochodem dostawczym w Europie, obchodzono jubileusz 40-lecia modelu.

Miano „najlepszego w klasie” pod względem swoich możliwości Ducato zawdzięcza najjszerszej na rynku gamie, do której dołączyło ostatnio e-Ducato, pierwszy w 100% elektryczny samochód dostawczy Fiat Professional. Nowe Ducato ma nie tylko umocnić pozycję lidera, ze względu na wydajność, elastyczność i ciągłe unowocześnianie.

Ducato z roku modelowego 2021 ma nowe, w pełni cyfrowe oprzyrządowanie we wnętrzu samochodu, które jest w stanie w sposób natychmiastowy i przejrzysty przekazać najbardziej przydatne informacje oraz ostrzeżenia na temat jazdy, m.in. z nawigacji czy układów wsparcia kierowcy. System Full Digital Cockpit, bo o nim mowa, oferuje niezwykle wysoki stopień elastyczności, dzięki licznym możliwościom konfiguracji oraz interakcji z systemem infotainment Uconnect, pozwalającym jak najlepiej dostosować się do wymagań kierowcy. Do tego trzeba dodać nowe interfejsy Uconnect z ekranem o przekątnej do 10”, najwyższej klasy system nawigacji z mapami TomTom 3D oraz bezprzewodowe interfejsy Apple Car Play i Android Auto, dzięki którym najważniejsze elementy obsługi samochodu są dostępne za jednym dotknięciem ekranu. Odświeżone wnętrze wzbogacone jest o przeprojektowaną deskę rozdzielczą, nową kierownicę, gałkę dźwigni zmiany biegów, nowe panele drzwiowe oraz nowy panel sterowania automatyczną klimatyzacją.

Dzięki całkowicie odnowionej architekturze układów elektrycznych, Ducato z roku modelowego 2021 może się pochwalić nową, bogatą gamą systemów bezpieczeństwa i wspomagania kierowcy, poprawiających bezpieczeństwo i komfort jazdy. Nowe Ducato, które jest już dostępne w Salonach Fiat Professional, będzie faktycznie pierwszym lekkim samochodem dostawczym z trybem jazdy autonomicznej na 2. poziomie, oferującym pełną gamę zaawansowanych systemów wspomagania kierowcy (ADAS) zarówno podczas podróżowania, jak i parkowania. W ich skład wchodzą kontrola prędkości z funkcją hamowania przed niespodziewanymi przeszkodami, rozpoznawanie znaków drogowych, monitorowanie zmęczenia kierowcy, adaptacyjny tempomat z funkcją Stop and Go, utrzymywanie na pasie ruchu, a także wspomaganie jazdy w korkach (automatycznie utrzymuje tor jazdy i odległość od poprzedzającego pojazdu). Połączone wykorzystanie trzech ostatnich systemów ADAS pozwala nowemu Ducato osiągnąć 2. poziom jazdy autonomicznej, w którym samochód przy sprzyjających warunkach przez jakiś czas przejmuje kontrolę nad torem jazdy, przyspieszaniem i hamowaniem. To wyjątkowa funkcjonalność, do tej pory niewystępująca w żadnym innym aucie dostawczym.

Bogatą ofertę systemów wspomagających jazdę i parkowanie uzupełniają: cyfrowe lusterko wewnętrzne, które poprawia widok z tyłu auta, zastępując klasyczne lusterko wsteczne, udoskonalony system ESC z funkcją Cross Wind Assist i Trailer Stability Control oraz Active Park Assist, czyli półautonomiczny asystent parkowania równoległego i prostopadłego.

Fotele o bardziej nowoczesnym wyglądzie i z poprawionym wypełnieniem oferują więcej przestrzeni i komfortu, a nowe elektryczne wspomaganie kierownicy, będące standardem w całej gamie, pozwala na bardziej precyzyjne prowadzenie samochodu. Ducato z roku modelowego 2021, które otrzymało nową, mniejszą kierownicę, wyróżnia się też zmniejszonym promieniem skrętu, co korzystnie wpływa na komfort pracy kierowcy.

Całkowicie odnowiona gama jednostek napędowych, stworzonych zgodnie z normą Euro 6D-Final i poszerzona o homologację Heavy Duty to silniki wysokoprężne Multijet trzeciej generacji, oparte na nowej architekturze H3 power, opracowanej w całości przez Stellantis, o zmniejszonej masie oraz niższym zużyciu paliwa i emisji CO2 (do -7%). Zwiększono również trwałość, która jest fundamentalną cechą silnika przeznaczonego do intensywnej eksploatacji, typowej dla samochodów dostawczych, a także komfort, dzięki większej elastyczności i niższemu poziomowi hałasu w porównaniu z poprzednią generacją jednostek napędowych. Gama będzie składać się z silników o czterech poziomach mocy (120, 140, 160 i 180 KM), które współpracują z nową, ulepszoną, 6-biegową, manualną skrzynią biegów (dostępna w każdym z wariantów) oraz od zawsze cenioną 9-biegową, automatyczną przekładnią „9Speed", oferowaną w poziomach mocy 140, 160 i 180 KM. Gama Heavy Duty, dostępna w trzech najwyższych poziomach mocy, z manualną i automatyczną skrzynią biegów, stanowić będzie dopełnienie oferty silników, z których najmocniejszy ma wyróżniać się najlepszym w klasie momentem obrotowym o wartości 450 Nm, czyli takim samym, co w wersjach Light Duty. Łącznie Ducato zapewnia Klientom wybór 13 różnych kombinacji napędu, aby być jak najlepiej dopasowanym do spełnienia konkretnych zadań.

Projektanci Centro Stile szczególną uwagę poświęcili liniom nowego Ducato. Na przodzie pojawił się nowy emblemat Fiata, z dumą podkreślający, że samochód produkowany w fabryce w Atessie, należy do włoskiej marki.

Również pokrywa silnika, a także osłony chłodnicy i dolna zderzaka zostały przeprojektowane tak, aby zapewnić wrażenie jednorodności stylistycznej idącej z duchem czasu. Jednak tym, co od razu rzuca się w oczy, są nowe reflektory z technologią Full LED. Zostały one podzielone na trzy części, z których dolną stanowi charakterystyczny świetlny „podpis" Ducato. Centralna część lampy ma zdecydowanie sportowy wygląd i zapewnia o 30% więcej światła niż konwencjonalne reflektory halogenowe. Wreszcie, górna część jest przeznaczona na kierunkowskaz, którego styl również został odświeżony dzięki taśmie LED ze stopniowo włączającymi się diodami, co tworzy efekt niezwykle lubiany i często stosowany w samochodach osobowych, a teraz dostępny także w modelu dostawczym. Dopełnienie prac nad stylem stanowi wprowadzenie zupełnie nowego szarego koloru nadwozia Lanzarote Grey, podkreślającego „żądny przygód" charakter nowego Ducato i przeznaczonego przede wszystkim dla Klientów z sektora rekreacyjnego.

Aby zapewnić maksymalną personalizację, dla Ducato z roku modelowego 2021 opracowano strategię pakietów wyposażenia: Easy, Business i Lounge. Ponadto nowa generacja oferuje dodatkowe pakiety z systemami ADAS, lepszą funkcjonalność i estetykę, jak w pakiecie Trekking, a wszystko po to, aby nowe Ducato nadawało się do każdej „misji" i było skrojone na miarę potrzeb Klienta.

 


Nowe Ducato reprezentuje najnowocześniejsze rozwiązania w zakresie możliwości nawiązywania i utrzymywania stałego kontaktu między trzema głównymi podmiotami w świecie motoryzacji: producentem, Dealerem i Klientem końcowym. Bramą do tego świata jest system Uconnect, który może być wzbogacony na różnych poziomach: dzięki Uconnect™ Services i aplikacji FIAT możliwe jest zarządzanie i monitorowanie samochodu bezpośrednio z własnych urządzeń, w dowolnym miejscu i czasie. Dostępne są liczne usługi, jak zdalna pomoc i sterowanie, „inteligentna” nawigacja, zarządzanie flotą i wiele innych. Na przykład pakiet My Wi-Fi, a więc z hotspotem Wi-Fi, umożliwia podłączenie nawet 8 urządzeń i korzystanie w samochodzie z asystenta głosowego Amazon Alexa. Pakiet My Alert wysyła z kolei do Klienta ostrzeżenia w przypadku próby kradzieży oraz zapewnia pomoc, jeśli auto padło łupem złodziei.

 

 

 

Początek strony