Truck i Transport     Redakcja.tit@gmail.com

To oczywiście tylko przykład – Zespół Szkół w Giebułtowie pod Krakowem uruchomił właśnie nowy kierunek, technik transportu drogowego.

Wiadomo że kierowców brakuje podobnie jak  kilku innych specjalności związanych z transportem. Dlatego decyzja szkoły, przygotowywana od dawna w porozumieniu w Wojewódzkim Urzędem Pracy, jest jak najbardziej słuszna.

Nowy kierunek w liczącej ok. 300 uczniów szkole ma kształcić nie tylko kierowców, dając im po 5 letnim technikum  prawo jazdy kategorii C lub D oraz przygotowanie do zdania kompetencji zawodowej. W ramach tego kierunku będą kształceni także  pracownicy warsztatów, stacji diagnostycznych, firm spedycyjnych i logistycznych.

Przygotowania do uruchomienia potrzebnego kierunku polegają na doposażeniu warsztatów w profesjonalne narzędzia i urządzenia, w tym  np. komputery serwisowe a być może i symulator do nauki jazdy.

Właściwie głównym problemem, tak jak w innych nielicznych zresztą  placówkach tego typu, jest – małe zainteresowanie młodzieży. W przypadku Giebułtowa, położonego ok. 8 km od Krakowa, są same plusy:  kadra, wyposażenie i nawet własny internat oraz własna kuchnia szkolna. Zatem szkoła może kształcić nie tylko młodzież z terenu gminy Wielka Wieś, ale i spoza tego terenu. O ile uzbiera się 20 chętnych. Trzymamy kciuki.

Początek strony