Truck i Transport     Redakcja.tit@gmail.com

Cellcentric inauguruje pilotażową produkcję systemów ogniw paliwowych w zakładzie w Esslingen- Pliensauvorstadt, co stanowi kolejny krok w kierunku produkcji na dużą skalę.

Cellcentric pracuje nad dostarczaniem ogniw paliwowych na dużą skalę do końca dekady, kiedy przewiduje się, że długodystansowe ciężarówki zasilane ogniwami paliwowymi staną się kluczową technologią dla zrównoważonego transportu.

Celem Cellcentric jest opracowywanie, produkcja i dystrybucja na dużą skalę systemów ogniw paliwowych w niemieckim kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, które pozwalają osiągnąć możliwie najlepszy całkowity koszt posiadania (TCO) w wysoce konkurencyjnej branży transportowej.

„Technologia ogniw paliwowych to dobrze sprawdzone rozwiązanie dla neutralnego pod względem emisji CO2 ciężkiego transportu dalekobieżnego. Jednakże nie zostały one jeszcze wyprodukowane na skalę przemysłową, co jest właśnie kluczem do osiągnięcia korzyści skali, optymalizacji całkowitego kosztu posiadania (TCO) i zapewnienia firmie cellcentric solidnej pozycji konkurencyjnej w dłuższej perspektywie” – mówi Lars Johansson , dyrektor handlowy i dyrektor organizacyjny Cellcentric GmbH & Co. KG. „Dzisiejsze otwarcie naszego pilotażowego zakładu produkcyjnego w Esslingen nie jest końcem produkcji, ale raczej planem następnego kroku. W nadchodzących latach będziemy w dalszym ciągu konsekwentnie dążyć do uprzemysłowienia i skalowania produkcji systemów ogniw paliwowych w zakładzie w Weilheim ” – wyjaśnia Johansson.

Nowoczesny zakład produkcyjny Cellcentric w Esslingen- Pliensauvorstadt jest idealną lokalizacją do produkcji systemów ogniw paliwowych. Ponad 100 pracowników ma do dyspozycji ponad 10 300 metrów kwadratowych powierzchni produkcyjno-logistycznej oraz biurowo-administracyjnej. Nieruchomość położona w bezpośrednim sąsiedztwie autostrady federalnej 10 jest częścią zielonego parku przemysłowego Esslingen.

Oprócz opracowywania i produkcji systemów ogniw paliwowych do transportu ciężkiego, projekt cellcentric stworzy kompletny ekosystem wokół bardzo złożonych zespołów. Zapewni to klientom produkty o wyjątkowej jakości, jednocześnie umożliwiając bezproblemową integrację rozwiązań napędowych z systemem zarządzania pojazdem. Ponadto kompleksowy pakiet usług obejmujący wszystkie usługi konserwacyjne i naprawcze sprawi, że przestoje związane z konserwacją oraz nieprzewidziane awarie lub awarie zostaną dla użytkowników zredukowane do minimum.

Docelowo cellcentric planuje przyjazny dla środowiska zwrot systemów ogniw paliwowych po zakończeniu ich cyklu życia.

Obejmuje to  ponowne wykorzystanie wycofanych z eksploatacji systemów ogniw paliwowych do innych zastosowań o niższym profilu wymagań, renowację, regenerację.

W maju 2024 r. firma Cellcentric po raz pierwszy zaprezentowała na targach ACT Expo w Las Vegas w USA swój mniejszy, mocniejszy i wydajny system ogniw paliwowych NextGen do zrównoważonych, napędzanych wodorem ciężarówek do transportu długodystansowego.

Cellcentric to spółka joint venture założona w 2021 roku pomiędzy Daimler Truck AG i Volvo Group.

Początek strony