Truck i Transport     Redakcja.tit@gmail.com

Inwestycja w kanadyjską firmę Waabi zapewnia kluczową wartość strategiczną Scanii w jej postępie w oferowaniu pełnowymiarowych autonomicznych rozwiązań transportowych.

Scania Invest, nowo utworzone ramię inwestycyjne działu Ventures and New Business firmy Scania, ogłosiło inwestycję w Waabi , wiodącą kanadyjską firmę pionierską w zakresie generatywnej sztucznej inteligencji dla świata fizycznego.

To pierwsza duża inwestycja Scania Invest od czasu jej powstania w grudniu 2023 r. Scania Invest została utworzona, aby skoncentrować się na kluczowych obszarach technologicznych o potencjalnie znaczącym wpływie na przyszły ekosystem transportowy, w tym na energii i infrastrukturze, obiegu zamkniętym i materiałach oraz autonomiczności i łańcuchu dostaw. .

Scania Invest uznała Waabi za strategiczny dodatek do istniejących inwestycji Scania i partnerstw z podmiotami technologicznymi w sektorach transportu ciężkiego. Waabi opracował rewolucyjne podejście, które uwalnia generatywną sztuczną inteligencję w świecie fizycznym. Dzięki kompleksowemu systemowi sztucznej inteligencji firmy oraz platformie symulacyjnej firma Waabi opracowała rozwiązanie do autonomicznego transportu ciężarowego, które jest w sposób udowodniony bezpieczne, opłacalne i ogranicza potrzebę przeprowadzania szeroko zakrojonych testów na drogach. Waabi prowadzi już działalność komercyjną w Stanach Zjednoczonych i planuje rozszerzyć swoją działalność komercyjną i wprowadzić na rynek w 2025 r. całkowicie autonomiczne ciężarówki bez kierowcy.

Inwestycja w Waabi wpisuje się w ogólne ambicje strategiczne Scania dotyczące autonomicznych rozwiązań transportowych, które zdaniem Scanii wnoszą istotny wkład w przejście w kierunku bezpieczniejszego, wydajniejszego i zrównoważonego transportu.

Scania Invest dołącza do rundy finansowania wraz z głównymi graczami z branży, w tym NVIDIA, Uber, Porsche Automobil Holding SE, Ingka Investments, a także czołowymi inwestorami finansowymi, w tym Khosla Ventures i HarbourVest . Dzięki temu partnerstwu Scania Invest zamierza wykorzystać głęboką wiedzę pionową Scania, światowej klasy możliwości badawczo-rozwojowe oraz zdolność do globalnego skalowania rozwiązań, aby wspierać ciągły rozwój Waabi .

„Nasza inwestycja w spółkę jest przykładem naszej strategii przesuwania granic w obszarach, które będą miały znaczący wpływ na przyszły ekosystem transportowy. To dla nas strategiczna i znacząca inwestycja, wyznaczająca początek naszego nowo utworzonego ramienia inwestycyjnego” – mówi Jessica Persson, dyrektor ds. kapitału wysokiego ryzyka oraz strategicznych fuzji i przejęć w Scania.

„ Waabi i Scania mają wspólną wizję budowania zrównoważonych systemów transportowych. Ta inwestycja w Waabi podkreśla zaufanie Scanii do naszej technologii i naszego światowej klasy zespołu, aby móc realizować tę przyszłość. Doceniamy ich wsparcie podczas wprowadzania na rynek autonomicznych rozwiązań transportowych” – mówi Raquel Urtasun, założycielka i dyrektor generalna Waabi.

 

Początek strony