Truck i Transport     Redakcja.tit@gmail.com

IVECO, marka Iveco Group, oraz Foton, wiodący producent pojazdów użytkowych w Chinach podpisały protokół ustaleń (MoU) w celu zbadania potencjalnej współpracy w obszarach pojazdów elektrycznych i komponentów oraz wspólnych możliwości biznesowych dla Europy i Ameryki Południowej.

Foton, spółka zajmująca się pojazdami użytkowymi należąca do Grupy BAIC w Chinach, podziela to samo zaangażowanie co Grupa Iveco w promowanie ekologicznej transformacji światowego przemysłu motoryzacyjnego, realizując wiele dróg poprzez nowe technologie energetyczne, takie jak czysta energia elektryczna, hybrydowe i wodorowe ogniwa paliwowe w pojazdach użytkowych. Potencjalna współpraca będzie również wspierać Foton w dalszym rozwijaniu strategii globalizacji.

To partnerstwo jest częścią nadrzędnej strategii elektryfikacji Grupy Iveco mającej na celu rozszerzenie gamy lekkich samochodów dostawczych o kategorię dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu (DMC), która mieści się poniżej kultowego DAILY zakresu DMC od 3,5 do 7,2 tony, dodając zarówno podwozie z kabiną, jak i furgon.  modele elektryczne poniżej progu DMC 3,5 tony.

Dzięki Foton Grupa Iveco zbada możliwość wykorzystania kanałów sprzedaży IVECO do komercjalizacji elektrycznego furgonu  w Europie i Ameryce Południowej w najlżejszej kategorii do 3,5 tony DMC. Przyszły furgon będzie miał potencjalnie pozytywny wpływ na regionalne i lokalne łańcuchy dostaw w Europie i Ameryce Południowej, a także będzie dalej wspierać rozwój punktów sprzedaży i sieci warsztatów IVECO. Na początku tego roku Grupa Iveco podpisała również umowę na dostawę z Hyundai Motor Company na elektryczne podwozie z kabiną o dopuszczalnej masie całkowitej od 2,5 do 3,5 tony, które będzie sprzedawane i serwisowane w Europie przez IVECO. Współpraca Grupy Iveco z Foton i Hyundai ma na celu stworzenie kompleksowej oferty elektrycznych pojazdów użytkowych ważących mniej niż kultowy DAILY.

Protokół ustaleń pomiędzy Grupą Iveco a Foton otwiera także obie firmy na wspólne poszukiwanie dodatkowych przyszłych synergii, w tym możliwej lokalizacji działalności w Europie i Ameryce Południowej, która zostanie oceniona na późniejszym etapie. Omówione zostaną również możliwości dostaw, w tym za pośrednictwem marki zespołów napędowych Grupy Iveco, FPT Industrial.

Podczas podpisania była obecna delegacja Grupy Iveco, w tym Gerrit Marx, dyrektor generalny; Luca Sra, prezes jednostki biznesowej samochodów ciężarowych; Sylvain Blaise, prezes jednostki biznesowej Powertrain; Marco Liccardo, dyrektor ds. technologii i cyfryzacji; Angela Qu, dyrektor ds. łańcucha dostaw; oraz Ángel Rodríguez Lagunilla, dyrektor ds. produkcji; oraz przywództwo Foton, w tym przewodniczący Chang Rui; Wykonawczy

Wiceprezydent Lu Zhenghua; Wiceprezydent Chen Qingshan; Wiceprezydent Qin Zhidong; Wiceprezydent ds. Współpracy Międzynarodowej Ma Rentao; i wiceprezes ds. przenoszenia mocy Feng Jing.

Ta niewiążąca umowa wspiera niezależne strategie Grupy Iveco i Foton mające na celu zwiększenie konkurencyjności i tworzenie wiodących innowacyjnych rozwiązań, które spełniają globalne zapotrzebowanie na nowy transport energii poprzez ekosystem wzajemnie korzystnych partnerstw.

 

Początek strony