Truck i Transport     Redakcja.tit@gmail.com

XPO Logistics przyspiesza swój plan dekarbonizacji, składając nowe znaczące zamówienie na 165 elektrycznych pojazdów ciężarowych Renault Trucks.

Bezprecedensowe zamówienie obejmuje: 105 ciągników Renault Trucks E-Tech T o masie 44 t, produkowanych seryjnie od listopada 2023 r., oraz 60 podwozi do zabudowy Renault Trucks E-Tech D i D Wide o masie 16 i 19 t, produkowanych seryjnie  od marca 2020 r.

XPO, jeden z największych europejskich dostawców rozwiązań transportowych i logistycznych, ogłosił bezprecedensowe nowe zamówienie na 165 elektrycznych pojazdów ciężarowych, co stanowi największą inwestycję w tego typu pojazdy we Francji. Nowe elektryczne ciężarówki mają zastąpić flotę XPO z silnikami wysokoprężnymi na krótkich trasach.

Do 2030 r. firma planuje realizować około 25 % swoich dostaw we Francji przy użyciu pojazdów elektrycznych, zmniejszając w ten sposób emisję CO2 o ponad 26 000 ton. Wraz ze swoim partnerem Renault Trucks, XPO przekształca swoją flotę w oczekiwaniu na przyszłe przepisy, które regulują dostawy na obszarach miejskich, jednocześnie pomagając klientom w realizacji ich własnych celów w zakresie dekarbonizacji.

Te pojazdy elektryczne nie emitują lokalnie CO2 oraz znacznie redukują hałas i zanieczyszczenie lotne, dzięki czemu dobrze nadają się do dostaw w zatłoczonych obszarach miejskich. Emitują również mniej drobnych cząstek i drgań, co zmniejsza zmęczenie kierowcy podczas jazdy. Każda ciężarówka jest wyposażona w kamerę 360°, która ogranicza martwe pole widzenia, zapewniając tym samym optymalne bezpieczeństwo.

Bruno Kloeckner, dyrektor zarządzający – Francja, XPO Logistics, powiedział: „To nasze drugie duże zamówienie na elektryczne ciężarówki po tym ogłoszonym w styczniu 2023 r., co pokazuje, jak bardzo XPO jest zaangażowane w zmniejszanie śladu węglowego swojej działalności. Od czasu, gdy po raz pierwszy wypróbowaliśmy pojazdy elektryczne w 2021 roku jesteśmy pod wrażeniem tej technologii, która została również bardzo doceniona przez kierowców. Ponadto, opracowujemy innowacyjne rozwiązania, takie jak multimodalny transport kolejowy i rzeczny, a niedawno uruchomiliśmy projekt oparty na wodorze. Sądzimy, że takie podejście sprawia, iż XPO jest atrakcyjnym partnerem, pomagając również naszym klientom w ich drodze do dekarbonizacji. ”

To bezprecedensowe zamówienie jest jedną z najnowszych inwestycji dokonanych przez XPO, aby pomóc swoim klientom wdrożyć bardziej odpowiedzialne łańcuchy dostaw i zmniejszyć własny wpływ na środowisko. XPO posiada jedną z najnowocześniejszych i najbezpieczniejszych flot transportowych w Europie.

Z kolei Renault Trucks dysponuje najszerszą gamą pojazdów elektrycznych na rynku, od 650-kilogramowych rowerów do przewozu towarów po 44-tonowe ciągniki elektryczne.

 [1]

Początek strony