Truck i Transport     Redakcja.tit@gmail.com

Nikola Corporation ogłosiło  wyniki finansowe  za kwartał zakończony 30 września 2023 r. Nie są dobre.

"Idziemy naprzód, wykorzystując naszą przewagę pierwszego gracza dzięki naszej elektrycznej ciężarówce z wodorowymi ogniwami paliwowymi i kładąc podwaliny pod "autostradę wodorową", która rozpocznie się w Kalifornii" – powiedział dyrektor generalny Nikoli, Steve Girsky. "Uważamy, że konkurencja jest już daleko za nami i wierzymy, że istnieje dla nas  przestrzeń, aby zdobyć udział w rynku dzięki wprowadzeniu zasady Advanced Clean Fleets Rule oraz zachętom, takim jak HVIP i ISEF, oferującym odpowiednio do 288 000 USD i 408 000 USD za elektryczną ciężarówkę z wodorowymi ogniwami paliwowymi w Kalifornii". 
Uważamy, twierdzi Girsky,  że istnieją silne wiatry sprzyjające branży promujące przyjęcie pojazdów o zerowej emisji. W Kalifornii od 1 stycznia 2024 r. wszystkie nowe ciężarówki zarejestrowane w Kalifornijskiej Radzie ds. Zasobów Powietrza do eksploatacji w portach Kalifornii muszą być bezemisyjne. Oprócz przepisów wymagających od flot przejścia na ciężarówki o zerowej emisji, istnieją również zachęty finansowe .

Jest ich ponad 30 000, ciężarówek pracujących w portach Kalifornii, z których wszystkie będą musiały zostać wymienione w miarę starzenia się. Uważamy, że stanowi to znaczącą szansę dla Nikoli w najbliższym czasie i jesteśmy na dobrej drodze do zdobycia udziału w rynku. Na dzień 27 października 2023 r. w przypadku wniosków o vouchery HVIP w 2023 r.  elektryczna ciężarówka z wodorowymi ogniwami paliwowymi stanowiła około 96% utworzonych bonów na ciągniki siodłowe z elektrycznymi ogniwami paliwowymi, a nasza ciężarówka z napędem akumulatorowym stanowiła około 50% utworzonych bonów na ciągniki siodłowe z napędem elektrycznym.

28 września 2023 r. oficjalnie wprowadziliśmy na rynek  - dodał Girsky - elektryczną ciężarówkę z wodorowymi ogniwami paliwowymi z roku modelowego 2024 w naszym najnowocześniejszym zakładzie produkcyjnym w Coolidge w Arizonie.
Do tej pory Nikola i nasi dealerzy otrzymali 277 niewiążących zamówień od 35 klientów na elektryczny samochód ciężarowy napędzany wodorowymi ogniwami paliwowymi. Pozostajemy skoncentrowani na działaniach związanych z wejściem na rynek w Kalifornii.
Oczekuje się, że koszty firmy Nikola związane z wycofaniem i naprawą pojazdów elektrycznych wyniosą około 61,8 mln USD, a w pierwszym kwartale 2024 r. ponownie dostarczymy klientom samochody ciężarowe z napędem elektrycznym.

W tym roku Nikola wyprodukowała niespełna 100 ciężarówek, ale dostarczyła 76. W 3 kwartale tylko 3. O ile przychody ze sprzedaży ciężarówek w tym roku wyniosły ok. 20 mln USD, to koszty i wydatki firmy – ok 175 mln.

Początek strony