Truck i Transport     Redakcja.tit@gmail.com

Ford Otosan świętował transformację swojego najnowocześniejszego zakładu montażowego w Yeniköy, w którym trwa produkcja nowej generacji samochodów dostawczych Ford Transit Custom.

Zaawansowana technologia energii słonecznej, kompleksowe zarządzanie oparte na sztucznej inteligencji i linie montażowe redukujące hałas, to tylko niektóre z innowacji dostarczonych w ramach wartej 2 miliardy euro inwestycji w zakłady produkcyjne Forda Otosan w Kocaeli, w tym w Yeniköy – największą w historii inwestycję w sektorze prywatnym w Turcji.

Ford Otosan jest notowaną na giełdzie spółką joint venture pomiędzy Ford Motor Company i Koç Holding A.Ş., założoną ponad 60 lat temu. Pierwszy w swoim rodzaju wielopiętrowy zakład firmy produkuje zupełnie nowego Transita Custom  – najlepiej sprzedający się jednotonowy samochód dostawczy w Europie  – obok zupełnie nowego Tourneo Custom.

W przyszłym roku rozpocznie się produkcja seryjna elektrycznego E-Transita Custom  i  E-Tourneo Custom.

"Najnowocześniejszy zakład montażowy w Yeniköy już teraz pomaga Fordowi Pro w podnoszeniu jakości dla klientów, a jako jeden z najbardziej wydajnych zakładów motoryzacyjnych na świecie wyznacza nowe standardy w produkcji wieloenergetycznych pojazdów użytkowych na dużą skalę" – powiedział Hans Schep, dyrektor generalny Ford Pro na Europę. 

Część rocznego zużycia energii elektrycznej przez zakład jest dostarczana przez wbudowane innowacyjne aplikacje, w tym pierwsze zastosowanie szklanych ścian fotowoltaicznych w tureckim przemyśle motoryzacyjnym. Panele słoneczne na dachu przyczyniają się również do zmniejszenia zależności od energii elektrycznej pochodzącej z zewnątrz, z których wszystkie są certyfikowane jako odnawialne. Ponadto technologia Solar Wall przechwytuje światło słoneczne w celu podgrzania wody w obiekcie, zmniejszając zużycie gazu ziemnego.

W 2025 roku zakład montażowy w Yeniköy zwiększy swoje moce produkcyjne do 405 000 sztuk  jednotonowych pojazdów nowej generacji.

 

Początek strony