Truck i Transport     Redakcja.tit@gmail.com

Tylko do końca ubiegłego roku sprzedano ponad 354 000 egzemplarzy obecnej generacji  Craftera, z Polski. Volkswagen Samochody Użytkowe prezentuje pierwsze fakty dotyczące daleko idącej aktualizacji technicznej Craftera.

W szczególności  kokpit został całkowicie przeprojektowany. Crafter jest wyposażony w najnowszą generację systemów informacyjno-rozrywkowych. Nowość: cyfrowy kokpit, wielofunkcyjna kierownica, elektroniczny hamulec postojowy i liczne systemy wspomagające. Przedsprzedaż nowego Craftera rozpocznie się w kwietniu 2024 r.

Karsten Franz, dyrektor ds. rozwoju technicznego w Volkswagen Samochody Użytkowe: „Zaktualizowaliśmy architekturę elektroniki Craftera, aby zintegrować w tym  modelu systemy informacyjno-rozrywkowe, wspomagające i zwiększające wygodę nowej generacji . Oznacza to, że Crafter pozostanie najbardziej zaawansowaną serią modeli pojazdów użytkowych w swojej klasie”. Główny projektant Albert Kirzinger dodaje: „Crafter wyróżnia się ponadczasowym, wysokiej jakości i przejrzystym designem. Jednak od samego początku wyznacza standardy praktycznego zastosowania. Dlatego celowo skupiliśmy się na modernizacji wnętrza. Rezultatem jest intuicyjny , najnowocześniejszy krajobraz kokpitu, który odzwierciedla współczesność i ułatwia codzienną pracę kierowcy”.

Nowy system informacyjno-rozrywkowy: charakterystycznym szczegółem wnętrza Craftera 2024 jest teraz 10,3-calowy i opcjonalnie 12,9-calowy wyświetlacz informacyjno-rozrywkowy oparty na najnowszej modułowej matrycy informacyjno-rozrywkowej (MIB). Został zaprojektowany tak, aby był wizualnie wolnostojący.

Wyświetlacz został podzielony na dwa stale widoczne paski dotykowe oraz ekran główny. Po lewej stronie górnego paska wyświetlacza znajduje się nowy przycisk bezpośredniego dostępu, dzięki któremu kierowca jednym kliknięciem może otworzyć menu główne z przeglądem wszystkich aplikacji. Obok znajduje się przycisk nowego Centrum Kontroli Samochodu, który zapewnia bezpośredni dostęp do najważniejszych funkcji pojazdu. Menu główne i Centrum sterowania samochodem są zawsze dostępne, bez konieczności zamykania aktywnej aplikacji. Dzięki temu obsługa jest łatwa. Nowy ekran główny pośrodku łączy zawartość najważniejszych aplikacji na kafelkach o różnej wielkości; aplikacje można konfigurować indywidualnie. Dolny pasek dotykowy zawiera funkcje klimatyzacji i ogrzewania foteli oraz przycisk Home, który umożliwia kierowcy powrót w dowolnym momencie do centralnego ekranu głównego. Temperaturę i głośność można teraz regulować za pomocą podświetlanych suwaków dotykowych.

Crafter otrzyma także nowy system sterowania głosowego online, który reaguje na naturalne polecenia głosowe. Crafter będzie po raz pierwszy dostępny z instrumentami cyfrowymi: cyfrowy kokpit jest wyposażeniem standardowym.

Podczas gdy Crafter miał wcześniej tradycyjną dźwignię hamulca ręcznego obok siedzenia kierowcy, nowa generacja będzie wyposażona w elektronicznie sterowany hamulec postojowy, którego włącznik znajduje się pomiędzy instrumentami a systemem informacyjno-rozrywkowym. Dzięki temu zwolniona jest przestrzeń obok fotela kierowcy i poprawia się dostęp do tyłu, ułatwiając – szczególnie w pojazdach kempingowych – obsługę fotela kierowcy, który można obrócić o 180 stopni. Dźwignia zmiany biegów została teraz zaprojektowana jako przełącznik kolumny kierownicy w stylu ID. Buzza. Pojazdy z manualną skrzynią biegów zachowają dźwignię zmiany biegów w konsoli środkowej , natomiast modele Craftera z automatyczną skrzynią biegów będą w przyszłości wyposażone w schowek na napoje.

Volkswagen Samochody Użytkowe znacznie poszerzy gamę systemów wspomagających. Nowość i standard w pojazdach o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony (N2): system informacji o martwym polu widzenia, który ostrzega kierowcę o pieszych, rowerzystach lub hulajnogach znajdujących się w martwym polu z boku Craftera podczas jazdy w ruchu miejskim (0–30 km/h). Nowością i standardem w modelach powyżej 3,5 tony jest także system informacji o ruszaniu (informuje kierowcę podczas ruszania, czy przed Crafterem znajdują się piesi) oraz funkcja hamowania  pojazdu podczas skręcania (hamowanie w przypadku nadjeżdżającego pojazdu) . Systemy te można zamówić opcjonalnie dla pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony (N1).

W połączeniu z Travel Assist w Crafterze wprowadzono teraz także funkcję Emergency Assist (automatyczne hamowanie i manewrowanie do krawędzi drogi aż do zatrzymania). Gama nowych, standardowych i opcjonalnych systemów wspomagających podnosi ofertę produktów na nowy poziom i tym samym ułatwia codzienną pracę kierowcom Craftera. 

Dostępne będą różne klasy wagowe (do 5500 kg masy całkowitej pojazdu), dwa rozstawy osi (3,64 i 4,49 m ) i różne długości całkowite (6,0 do 7,4 m ).

Początek strony