Truck i Transport     Redakcja.tit@gmail.com

Renault Trucks zakończyło rok 2022 z łączną liczbą 58 967 dostaw, co stanowi wzrost o 15%. Na burzliwym rynku europejskim, producent umocnił swoją pozycję, osiągając udział w rynku na poziomie 9,4%,  powyżej 16 ton, co stanowi wzrost o 0,6 punktu.

Jeśli chodzi o mobilność elektryczną, Renault Trucks umocniło swoją pozycję w Europie, osiągając 24,2% udziału w rynku elektrycznych pojazdów o średniej i dużej ładowności (MHDV). Na rynku krajowym producent potwierdził swoją pozycję lidera z 29,4% udziałem w rynku w segmencie powyżej 16 ton i 75% udziałem w rynku elektrycznego MHDV.

Dostawy Renault Trucks według miejsca przeznaczenia: - Europa: 52 160 jednostek (+13%) Reszta świata: 6 807 jednostek (+24%).

W Europie (UE-28), w segmencie pojazdów o masie powyżej 16 ton, Renault Trucks odnotowało wzrost rejestracji w 19 krajach, z łącznym udziałem w rynku wynoszącym 9,4% . W segmencie od 6 do 16 ton producent  zarejestrował 7%.

W segmencie średnich i ciężkich pojazdów wyniki Renault Trucks wykazały wyraźny wzrost w kilku krajach europejskich, w tym w strefie wschodniej, która obejmuje Bułgarię, Rumunię, Ukrainę i Węgry (+41%; 1 967 ciężarówek) oraz w Niemczech (+40%; 1 024 ciężarówki).

Rok 2022 był niewątpliwie rokiem dekarbonizacji mobilności dla Renault Trucks. Wraz z otwarciem linii montażowej rowerów towarowych Kleuster w zakładzie w Lyonie, co pozwoliło na bardziej elastyczną  dystrybucję na ostatniej mili, oraz produkcją elektrycznych ciężarówek o średniej ładowności w fabryce Renault Trucks w Blainville-sur-Orne, producent stał się kluczowym graczem w dziedzinie mobilności elektrycznej.

Renault Trucks posiadało 24,2% rejestracji na rynku elektrycznych MHDV i wystawiło faktury na 379 Renault Trucks E-Tech D i D Wide.
Pod koniec 2023 roku producent rozpocznie również produkcję elektrycznych ciężkich samochodów ciężarowych, Renault Trucks E-Tech T dla dystrybucji regionalnej i Renault Trucks E-Tech C dla budownictwa miejskiego, w fabryce w Bourg-en-Bresse we Francji.

Początek strony