Truck i Transport     Redakcja.tit@gmail.com

Nikola Corporation oraz IVECO, ogłosiły dzisiaj list intencyjny w sprawie zamówienia 100 pojazdów elektrycznych Nikola Tre z wodorowymi ogniwami paliwowymi klasy 8 (FCEV) od GP JOULE, dostawcy  rozwiązań energetycznych z siedzibą w Reussenkoege w Niemczech.

Nikola Tre FCEV w europejskim wariancie 6x2 będzie produkowane przez spółkę joint venture pomiędzy Nikola i Iveco Group w zakładzie utworzonym w Ulm w Niemczech.

Oczekuje się, że trzydzieści z początkowych 100 Nikola Tre FCEV zostanie dostarczonych do GP JOULE w 2024 roku. Następnie w 2025 r. zostanie dostarczonych pozostałych 70 pojazdów, a GP JOULE będzie mogła je nabyć za pośrednictwem GATE - Green & Advanced Transport Ecosystem, kompleksowego modelu wynajmu elektrycznych ciężarówek Grupy IVECO. IVECO zapewni podstawowe funkcje konserwacyjne i serwisowe. GP JOULE udostępni 100 ciężarówek Nikola swoim klientom w transporcie i logistyce. Zamówienie jest uzależnione od pomyślnego wniosku GP JOULE o finansowanie KsNI, niemieckiego programu wspierającego nabywanie pojazdów z alternatywnymi, przyjaznymi dla klimatu napędami. Ponadto, począwszy od 2026 r., GP JOULE i Grupa Iveco zgodziły się sprzedawać dodatkowe ciężarówki z ogniwami paliwowymi klientom w Europie. GP JOULE dostarczy im 100% zielonego wodoru w sieci stacji tankowania wodoru.
Michael Lohscheller, prezes i dyrektor generalny Nikola Corporation, powiedział: "Zamówienie od GP JOULE będzie przykładem tego, w jaki sposób Nikola Tre FCEV może dalej wspierać klientów komercyjnych w Niemczech w ich przejściu na zerową emisję kilka lat przed innymi producentami OEM, co pomaga osiągnąć cel dekarbonizacji sektora transportu. "
Andre Steinau, dyrektor zarządzający GP JOULE HYDROGEN, oświadczył: "100% energii odnawialnej dla wszystkich, to jest to, co nas napędza. Wspólnie z Nikola i IVECO oferujemy naszym klientom wszystkie komponenty do neutralnego dla klimatu transportu ciężkiego z jednego źródła: od produkcji i zakupu zielonego wodoru przez stacje tankowania wodoru po ciężarówki z ogniwami paliwowymi i serwis, które spełniają ich potrzeby. To łatwe wejście do bezemisyjnego transportu towarowego".

Simone Olivati, prezes ds. usług finansowych w Iveco Group, powiedział: "Jesteśmy bardzo zadowoleni z wyboru GP JOULE i z tego, że dzięki tej umowie, dzięki naszemu innowacyjnemu modelowi wynajmu GATE, zapewnimy mobilność wodorową klientom w Niemczech i postęp w zakresie dekarbonizacji drogowego transportu towarowego. GATE jest zaangażowany w zaspokajanie potrzeb zarówno klientów elektrycznych pojazdów użytkowych z akumulatorami, jak i wodorowymi ogniwami paliwowymi, początkowo obsługując zarówno marki IVECO, jak i Nikola. Ta umowa jest szansą na rozpoczęcie oferowania naszej kompleksowej usługi opartej na formule pay-per-use, która umożliwi klientom dostęp do napędu jutra.

Początek strony