Truck i Transport     Redakcja.tit@gmail.com

Dzięki cyfrowemu systemowi płatności MAN SimplePay samochody ciężarowe MAN Truck & Bus będą mogły płacić za własne paliwo na stacji benzynowej już od 2023 roku. W przyszłości van MAN TGE stanie się również cyfrowym portfelem do tankowania, opłat drogowych i innych transakcji płatniczych związanych z użytkowaniem pojazdu.

W tym celu MAN rozpoczął współpracę z firmą LOGPAY, specjalistą w zakresie cyfrowych usług płatniczych, która umożliwia już płatności bezgotówkowe kartą MAN Card na stacjach benzynowych i warsztatach MAN w całej Europie.

"Dzięki MAN SimplePay robimy kolejny krok na drodze do stania się inteligentnym innowatorem w zakresie zrównoważonych rozwiązań transportowych. Cyfrowa płatność pojazdem nie tylko zapewnia maksymalną przejrzystość i ułatwienie w transakcjach płatniczych. W przyszłości będzie to również ważne dla autonomicznej jazdy lub korzystania z publicznej infrastruktury ładowania elektrycznego. Dzięki LOGPAY zyskaliśmy silnego partnera w tym zakresie – mówi Torsten Breitbach, dyrektor ds. rozwoju sprzedaży i operacji w MAN Truck & Bus.( na fot. z prawej)

Dzięki usłudze cyfrowej zaprezentowanej na IAA Transportation 2022 ciężarówka automatycznie płaci sama na stacji benzynowej po zatankowaniu, kierowca nie musi już stać w kolejce do kasy, a menedżer floty otrzymuje cyfrowe rachunki za paliwo w czasie rzeczywistym.

Nawet opłaty drogowe, pomimo wielu różnych systemów rozliczeniowych w Europie, stają się teraz prostą usługą przetwarzaną cyfrowo bezpośrednio przez pojazd za pomocą MAN SimplePay, bez względu na to, dokąd prowadzi trasa transportowa.

Technicznie rzecz biorąc, MAN SimplePay wykorzystuje interfejsy MOBILE FUELING i usług płatności cyfrowych już wprowadzone na rynek przez LOGPAY we wspólnej chmurze i udostępnia aplikacje kierowcy za pośrednictwem własnego systemu informacyjno-rozrywkowego pojazdu. Połączenie z chmurą jest realizowane przez RIO Box montowany standardowo w każdym pojeździe MAN. Do faktycznego procesu płatności podczas tankowania ciężarówka i furgonetka korzystają z wirtualnych kart paliwowych dostarczonych przez LOGPAY, podczas gdy przetwarzanie opłat drogowych odbywa się za pomocą sprzętu już używanego w pojeździe do tego celu.

Wprowadzanie na rynek usług płatności pojazdami MAN SimplePay ma następować stopniowo w 2023 r. dla samochodów ciężarowych i dostawczych MAN. Oferta ma być sukcesywnie poszerzana poprzez kolejne zakresy aplikacyjne, tworząc kompleksowy cyfrowy ekosystem płatności za pośrednictwem pojazdu. "Dzięki współpracy z firmą MAN po raz pierwszy wprowadzamy płatności cyfrowe do samochodów ciężarowych. Płatność za proces tankowania, która jest już dziś możliwa za pośrednictwem aplikacji Charge&Fuel APP, będzie możliwa bezpośrednio z pojazdu MAN – mówi Jens Thorwarth, dyrektor generalny Grupy LOGPAY.

Firma MAN SimplePay zawarła już umowy na pierwszą pilotażową operację cyfrowej płatności pojazdu na stacji benzynowej z koncernem BP. Pierwsze floty samochodów ciężarowych w Anglii wkrótce będą mogły korzystać z nowej usługi na stacjach paliw BP. Pilotażowa operacja ma zostać rozszerzona na Niemcy na początku 2023 roku. Portfolio usług MAN SimplePay będzie w pełni dostępne od jesieni 2023 r.

 

Początek strony