Truck i Transport     Redakcja.tit@gmail.com

Kierowcy  już korzystają z 24-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S61 Suwałki - Budzisko (granica polsko-litewska). Oddany do ruchu 22 grudnia 2022 r. fragment S61 jest częścią  szlaku transportowego Via Baltica.

– Via Baltica, bo jej częścią jest droga ekspresowa S61 Suwałki - Budzisko, to przykład determinacji obecnego rządu, a także dobrej współpracy z naszymi sąsiadami. Litwa także dostrzegła, że Via Baltica jest szczególnie istotna dla rozwoju gospodarczego naszego regionu Europy i intensywnie pracuje nad realizacją swojego odcinka tej trasy – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. 

W ramach budowy S61 Suwałki - Budzisko powstała dwujezdniowa droga ekspresowa o długości 24,2 km. Nawierzchnia nowej drogi została wykonana z betonu cementowego i przystosowana do obciążenia 11,5 tony/oś. Na oddanym do ruchu odcinku wybudowane zostały dwa węzły: Suwałki Północ i Szypliszki oraz dwie pary Miejsc Obsługi Podróżnych: Żubryn Wschód i Zachód oraz Budzisko Wschód i Zachód.

– Bardzo cieszy nas dzisiejsza uroczystość otwarcia odcinka drogowego Suwałki – Budzisko, bardzo ważnego odcinka polskiego fragmentu Via Baltica współfinansowanego z unijnego programu CEF. Ten kluczowy projekt został wybrany w ramach pierwszego konkursu CEF i otrzymał ponad 379 mln euro wsparcia finansowego z Unii Europejskiej. Biorąc pod uwagę rosyjską agresję przeciwko Ukrainie, Via Baltica ma jeszcze większe znaczenie we wspieraniu mobilności wojskowej.  Modernizacja tego ważnego odcinka drogi przyczyni się również do ożywienia przewozów towarowych i pasażerskich, w regionie i poza nim, przy jednoczesnej poprawie bezpieczeństwa transportu drogowego i skróceniu czasu przejazdu – powiedział Olivier Silla, dyrektor ds. zrównoważonych sieci i inwestycji w Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Klimatu, Infrastruktury i Środowiska (CINEA).

Via Baltica to międzynarodowy korytarz transportowy łączący kraje bałtyckie (Litwa, Łotwa, Estonia) z państwami Europy Zachodniej. W Polsce kluczowym fragmentem tego szlaku jest droga ekspresowa S61, która docelowo będzie mieć około 220 km długości i będzie się rozpoczynać od węzła Ostrów Mazowiecka Północ na drodze ekspresowej S8 aż do Budziska.

W realizacji są jeszcze trzy fragmenty S61 o długości nieco ponad 55 km. W 2023 r. zostaną udostępniane do ruchu dwa odcinki S61 .

 

 

Początek strony