Truck i Transport     Redakcja.tit@gmail.com

Prototyp ciężarówki Mercedes-Benz GenH2 pomyślnie zakończył pierwsze testy na dużych wysokościach na drogach publicznych. Główny punkt programu testowego: przekroczenie przełęczy Brenner, jednej z głównych arterii europejskiego ruchu towarowego.

Tylko w 2019 r. około 40 mln ton ładunków zostało przewiezionych ciężarówkami czteropasmową trasą tranzytową położoną na wysokości do 1 370 metrów na granicy Austrii i Włoch. Odpowiada to prawie 2,5 milionom ciężarówek rocznie. Podczas tygodniowych jazd testowych inżynierowie Daimler Truck wielokrotnie przekraczali przełęcz Brenner zestawem  z naczepą, z ogniwami paliwowymi przewożącą typowy ładunek na 120-kilometrowym odcinku autostrady między Bolzano a Innsbruckiem. Jedyna emisja w podróży: para wodna!

Miasto Bolzano we Włoszech posłużyło jako baza dla jazd testowych, ponieważ znajduje się w nim stacja tankowania wodoru obsługiwana przez H2 Południowy Tyrol. Ponadto topografia otaczającego obszaru jest idealna do dokładnych testów wydajności systemu ogniw paliwowych na różnych poziomach wysokości. Jednym z najważniejszych punktów testów było wjechanie ciągnikiem siodłowym na górę Penser Joch na wysokość 2 211 metrów. Wyniki tego pierwszego programu testów wysokościowych w odniesieniu do interakcji ogniw paliwowych i akumulatora w wymagającej topografii, a także przyszłościowa strategia operacyjna na trasie Brenner, są obecnie uwzględniane w dalszym rozwoju pojazdu seryjnego. Na nadchodzący rok planowane są kolejne jazdy testowe w górzystym terenie.

Daimler Truck jasno wyznaczył swój strategiczny kurs i konsekwentnie realizuje dwutorową strategię elektryfikacji swojego portfolio zarówno z napędami elektrycznymi, jak i wodorowymi. Ciężarówka Mercedes-Benz GenH2 została opracowana specjalnie do elastycznych i wymagających zastosowań w ważnym segmencie transportu ciężkiego i długodystansowego. Celem rozwoju jest zasięg 1000 kilometrów i więcej. Rozpoczęcie produkcji seryjnej planowane jest na drugą połowę dekady.

 

Początek strony