Truck i Transport     Redakcja.tit@gmail.com

Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Śremie odbiera kolejne proekologiczne pojazdy IVECO, wśród nich trzy pierwsze w Polsce śmieciarki zasilane skroplonym gazem ziemnym LNG.

Flota tego wielkopolskiego przedsiębiorstwa komunalnego wzbogaciła się także o imponujący zestaw z ciągnikiem siodłowym IVECO S-WAY, również napędzany ekologicznym LNG. Trzy egzemplarze IVECO S-WAY AD260S34Y/PS 1LNG wyposażone są w zabudowy do zbiórki odpadów firmy NTM oraz ciągnik siodłowy IVECO S-WAY AS440S46T/P 2LNG z naczepą wyposażoną w ruchomą podłogę, która będzie służyła do przewozu ładunków podlegających recyklingowi z punktów przeładunkowych do instalacji przetwarzania odpadów. Polakierowane na pomarańczowo zabudowy śmieciarek oraz burty naczepy zostały oklejone wielkoformatowymi grafikami przedstawiającymi widoki miasta. Pojazdy dostarczono na podstawie umowy zawartej z firmą SLT Group, która złożyła najkorzystniejszą ofertę w przetargu ogłoszonym przez Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Śremie. Wszystkie dostarczone do PGK Śrem specjalistyczne pojazdy ciężarowe są wyposażone w ekologiczne, niskoemisyjne jednostki napędowe zasilane CNG lub LNG, dzięki czemu spełniają wymagania stawiane przedsiębiorstwu przez Ustawę o Elektromobilności i Paliwach Alternatywnych. W uroczystości przekazania pojazdów do eksploatacji udział wzięli przedstawiciele lokalnej władzy, z burmistrzem Śremu Adamem Lewandowskim i prezesem zarządu PGK Śrem Pawłem Wojną na czele. Obecni byli także przedstawiciele gmin, z którymi PGK współpracuje i sporo młodzieży z miejscowych szkół.

– To najnowocześniejszy sprzęt dla usług komunalnych, jaki można w chwili obecnej zakupić. Jest w pełni ekologiczny i warto w tym miejscu dodać, że dzięki temu zakupowi flota pojazdów używanych w  Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej w Śremie jest w chwili obecnej w 56,8% niskoemisyjna - powiedział podczas swojego wystąpienia Paweł Wojna, prezes śremskiego PGK. Warto w tym miejscu podkreślić, że dostarczone do PGK w Śremie śmieciarki zabudowane na podwoziach IVECO S-WAY, są pierwszymi w Polsce tego typu pojazdami zasilanymi LNG. Z trzech zamówionych pojazdów, dwa zostały wyposażone w jednokomorową zabudowę NTM typu BIO, natomiast jeden w zabudowę dwukomorową, także BIO. Wszystkie trzy śmieciarki zabudowano na podwoziach IVECO S-WAY w układzie 6x2, z trzecią osią kierowaną, co znacząco ułatwia manewrowanie tym pojazdem na podwórkach, placach i ulicach miasta. Za napęd śmieciarek odpowiada niskoemisyjny silnik IVECO Cursor 9 NG o mocy 340 KM, zasilany LNG. Jednostka współpracuje z 12-biegową zautomatyzowaną skrzynią przekładniową HiTroniX.

PGK w Śremie odebrało także imponujący swoimi rozmiarami zestaw, który składa się z ciągnika siodłowego IVECO S-WAY AS440S46T/P 2LNG oraz naczepy firmy STAS wyposażonej w system rozładunku za pomocą ruchomej podłogi. Jego zadaniem będzie transport ładunków przeznaczonych do recyklingu. Aby móc bez problemu dotrzeć do odbiorców znajdujących się nawet w dużej odległości od Śremu, IVECO S-WAY został wyposażony w dwa zbiorniki LNG, mogące łącznie pomieścić aż 950 litrów skroplonego gazu, co zapewnia zasięg na jednym tankowaniu nawet do 1300 km.

Początek strony