Truck i Transport     Redakcja.tit@gmail.com

Inspekcja Transportu Drogowego ma już 20 lat. W obchodzonej 27 września 2022 r. uroczystości z okazji tego jubileuszu wziął udział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

1 października 2002 r. pierwsze patrole Inspekcji Transportu Drogowego rozpoczęły kontrole na polskich drogach. Powołanie ITD było nie tylko spełnieniem wymogów akcesyjnych Unii Europejskiej, ale przede wszystkim wprowadzeniem do systemu zarządzania bezpieczeństwem ruchu drogowego instytucji, która specjalizuje się w ochronie krajowego rynku transportowego i skutecznie wspiera inne służby w zapewnieniu bezpieczeństwa na drogach.

– Na przestrzeni 20 lat ITD wyrosła na jedną z najlepszych służb kontroli transportu ciężkiego w Europie. Codziennie setki funkcjonariuszy pełniąc swoją służbę przyczynia się do tego, że Polacy mogą czuć się bezpiecznie – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Zakres działań kontrolnych Inspekcji jest szeroki: kontrole pojazdów ciężkich i autokarów, transportu materiałów niebezpiecznych, odpadów, zwierząt, a także ochrona infrastruktury drogowej poprzez wycofywanie z ruchu przeciążonych pojazdów. W ciągu 20 lat inspektorzy ITD przeprowadzili blisko 3,5 mln kontroli drogowych i niemal 32 tys. kontroli w siedzibach firm przewozowych.

Inspekcja Transportu Drogowego dba również o ochronę polskiego rynku transportowego, która wiąże się z prowadzeniem cyklicznych kontroli zezwoleń międzynarodowych, w tym przewoźników spoza Unii Europejskiej. Działania inspektorów wielokrotnie udaremniły wykonywanie przewozów bez wymaganych dokumentów lub też na podstawie sfałszowanych zezwoleń.

Burzliwy rozwój naszego transportu drogowego i rola jaką spełnia on w Europie, przyczyniły się do  rozwoju ITD, która jest jedną z większych i mocniejszych instytucji tego typu  na kontynencie.

 

Punktem głównym jubileuszowej gali 20-lecia działalności kontrolnej Inspekcji Transportu Drogowego było wręczenie nadanych przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę odznaczeń państwowych.

SREBRNY KRZYŻ ZASŁUGI otrzymali  Waldemar Dmochowski WITD Białystok i

Maciej Gawęda WITD Łódź. BRĄZOWY KRZYŻ ZASŁUGI: Tomasz Fabiański WITD Kraków, Jarosław Lesiuk WITD Białystok, Grzegorz Rutkiewicz WITD Poznań, Dariusz Carewicz WITD Białystok.

Wręczono  również 68 Medali za Długoletnią Służbę oraz  nadano 17 odznak honorowych „Zasłużony dla transportu Rzeczypospolitej Polskiej” .

Początek strony