Truck i Transport     Redakcja.tit@gmail.com

PowerCo, spółka Grupy Volkswagen, zajmująca się akumulatorami oraz Umicore, belgijska grupa, specjalizująca się w gospodarce cyrkularnej, ogłosiły założenie spółki joint venture, która zajmie się produkcją materiałów do budowy akumulatorów w Europie.

Od 2025 r. spółka będzie zaopatrywać europejskie fabryki ogniw akumulatorowych PowerCo w kluczowe materiały. Do końca dekady partnerzy zamierzają produkować materiały katodowe i inne elementy ogniw, które pozwolą zbudować akumulatory o pojemności 160 GWh rocznie, co przełoży się na ok. 2,2 mln samochodów elektrycznych. Materiały katodowe są kluczowe dla rozwoju elektromobilności, ponieważ w dużej mierze od nich zależy wydajność i całkowity koszt akumulatorów.

„Materiały katodowe są niezwykle istotne i stanowią około połowy całkowitej wartości ogniwa. Natychmiastowy i długoterminowy dostęp do szerokich możliwości produkcyjnych da nam przewagę konkurencyjną. Tworzymy w Europie zrównoważony, przejrzysty łańcuch dostaw o wysokich standardach środowiskowych i społecznych” – powiedział Thomas Schmall, członek zarządu Grupy Volkswagen, odpowiedzialny za technologię i przewodniczący rady nadzorczej PowerCo.

Start produkcji jest zaplanowany na 2025 rok, dzięki temu w fabryce PowerCo w Salzgitter będą powstawać rocznie akumulatory o łącznej pojemności 40 GWh od 2026 roku. Celem obu partnerów jest zwiększenie rocznych zdolności produkcyjnych do 160 GWh do końca dekady, w oparciu o rozwój rynku i popytu. Trwają poszukiwania miejsca produkcji.

Zgodnie z warunkami umowy, obaj partnerzy będą wspólnie kontrolować spółkę joint venture i będą równo dzielić się kosztami, inwestycjami, przychodami i zyskami. Zapewni ona obu partnerom znaczącą przewagę na szybko rozwijającym się rynku elektromobilności w Europie. Partnerzy zainwestują 3 mld euro.

Partnerstwo da PowerCo konkurencyjny cenowo dostęp do innowacyjnych, pozyskiwanych w sposób zrównoważony i dostosowanych do potrzeb materiałów do produkcji zunifikowanych akumulatorów na dużą skalę. Umożliwi ona PowerCo korzystanie z możliwości produkcyjnych Umicore oraz z jej wiedzy specjalistycznej w zakresie produkcji. Z kolei Umicore uzyska dostęp do dużego rynku zbytu na materiały katodowe do pojazdów elektrycznych.

Umicore uruchomiło ostatnio w Nysie nowoczesną i rozwojową fabrykę materiałów katodowych.

 

Początek strony