Truck i Transport     Redakcja.tit@gmail.com

Firma Nabuurs wykorzysta pierwszego dystrybucyjnego LF Electric do zaopatrywania zakładów hotelarskich  w piwo AB InBev.

Firma DAF Trucks rozpoczęła dostawy swoich bezemisyjnych samochodów dystrybucyjnych LF Electric do użytku na obszarach miejskich. Pierwszy DAF LF Electric zostanie przejęty przez holenderskiego dostawcę usług logistycznych Nabuurs, który będzie używał ciężarówki do zaopatrywania zakładów hotelarskich firmy piwowarskiej AB InBev w Groningen.

 W 2018 roku DAF był pierwszym europejskim producentem samochodów ciężarowych, który wprowadził na rynek w pełni elektryczny samochód ciężarowy: CF Electric. CF Electric ma w pełni elektryczny zasięg około 200 kilometrów. Efektywne planowanie i inteligentne ładowanie akumulatorów umożliwia klientom pokonywanie przez ciężarówki do 500 w pełni elektrycznych kilometrów dziennie.

Podczas gdy CF Electric ma na celu bardziej regionalną dostawę supermarketów i usług wywozu śmieci, LF Electric jest bardziej odpowiedni do lżejszych zadań dystrybucyjnych, dzięki swoim kompaktowym wymiarom. LF Electric jest dostępny jako 19-tonowe  podwozie (rozstaw osi 5,30 lub 5,85 metra) z ładownością 11 700 kilogramów.

Bezemisyjna ciężarówka ma silnik elektryczny o mocy 260 kW (370 kW, który jest zasilany z baterii kobaltowych (o mocy 282 kWh) litowo-żelazowo-fosforanowych (LFP). Daje to LF Electric zasięg do 280 kilometrów, co jest więcej niż wystarczające do obsługi codziennych tras zwykle używanych do dystrybucji w śródmieściu.

Szczególną cechą DAF LF Electric jest połączony system ładowania. Dzięki powolnemu ładowaniu (400V AC, 22 kW, 3 fazy) akumulator można naładować od 20% do 80% w ciągu 6,5 godziny. Pełne naładowanie (od 0% do 100%) trwa 12 godzin. Możliwe jest również szybkie ładowanie (650V DC, 150 kW). Akumulator można  naładować od 20% do 80% w ciągu zaledwie 60 minut lub w ciągu 2 godzin, gdy ładuje się całkowicie od zera.

Firma Nabuurs została założona w 1962 roku i specjalizuje się w zaopatrywaniu sklepów, supermarketów i branży hotelarskiej. Z siedzibą w Haps, Nabuurs ma 20 oddziałów w całej Holandii, które oferują zintegrowane rozwiązania logistyczne. Flota tej rodzinnej firmy składa się z 350 ciężarówek.

LF Electric służy dwóm celom dla Nabuurs, mówi Dolf Hubertus, menedżer floty. "Rada Miasta Groningen pragnie przyspieszyć proces realizacji zeroemisyjnej logistyki miejskiej. DAF LF Electric spełnia te ambicje. Jednocześnie jako firma chcemy również zdobywać doświadczenie z elektrycznymi samochodami ciężarowymi; Jak to wpłynie na przykład na nasze planowanie?"

Fakt, że LF Electric można ładować zarówno szybko, jak i powoli, jest dużym plusem, nie musimy od razu inwestować w drogie urządzenia do ładowania prądem stałym. Pojazd może być podłączony do normalnej ładowarki o mocy 22 kWh pod koniec dnia i być gotowy do użycia następnego ranka.

Początek strony