Truck i Transport     Redakcja.tit@gmail.com

Jednym z projektów, które Bosch planuje sfinansować, jest budowa dwóch nowych centrów rozwojowych – w Reutlingen i Dreźnie – o łącznym koszcie ponad 170 milionów euro. Ponadto firma wyda 250 milionów euro na stworzenie dodatkowej powierzchni pomieszczeń czystych w swojej fabryce w Dreźnie.

Unia Europejska i niemiecki rząd federalny zapewniają dodatkowe fundusze na rozwój solidnego ekosystemu dla europejskiego przemysłu mikroelektronicznego. Celem jest podwojenie udziału Europy w światowej produkcji półprzewodników z 10 do 20 procent do końca dekady. Nowo uruchomiony IPCEI w dziedzinie mikroelektroniki i technologii komunikacyjnych ma na celu przede wszystkim promowanie badań i innowacji. Bardziej niż kiedykolwiek celem musi być produkcja chipów na specyficzne potrzeby europejskiego przemysłu. Na przykład komponenty elektroniczne stosowane w przemyśle elektromobilności wymagają procesorów o rozmiarach od 40 do 200 nanometrów. Właśnie do tego przeznaczone są fabryki płytek Bosch.

"Aby umocnić naszą pozycję na rynku w technologii MEMS, planujemy  produkować nasze czujniki MEMS na płytkach 300 milimetrowych" – powiedział prezes  Hartung. "Rozpoczęcie produkcji planowane jest na 2026 rok.

Kolejnym centralnym punktem w firmie Bosch jest produkcja nowych typów półprzewodników. Na przykład w zakładzie w Reutlingen Bosch od końca 2021 r. masowo produkuje chipy z węglika krzemu (SiC). Są one stosowane w elektronice mocy wymaganej w pojazdach elektrycznych i hybrydowych, gdzie już pomogły zwiększyć zasięg roboczy nawet o 6 procent. Dzięki silnemu wzrostowi rynku, przy rocznym tempie 30 procent lub więcej, popyt na chipy SiC pozostaje wysoki, co oznacza pełne księgi zamówień. "Przyglądamy się również rozwojowi chipów opartych na azotku galu do zastosowań elektromobilności" - powiedział Hartung. "Te chipy znajdują się już w ładowarkach do laptopów i smartfonów". Zanim będą mogły być stosowane w pojazdach, będą musiały stać się bardziej wytrzymałe i zdolne do wytrzymania znacznie wyższych napięć do 1 200 woltów.

W ciągu ostatnich kilku lat Bosch dokonał kilku inwestycji w swoją działalność w zakresie półprzewodników. Najlepszym tego przykładem jest fabryka płytek w Dreźnie, która została otwarta w czerwcu 2021 roku. Na poziomie 1 miliarda euro jest to największa pojedyncza inwestycja w historii firmy. Systematycznie rozbudowywane jest również centrum półprzewodników w Reutlingen: od teraz do 2025 roku Bosch zainwestuje około 400 milionów euro w rozbudowę mocy produkcyjnych.

Bosch buduje również nowe centrum testowe półprzewodników w Penang w Malezji. Od 2023 roku centrum to będzie wykorzystywane do testowania gotowych układów półprzewodnikowych i czujników.

 

Początek strony