Truck i Transport     Redakcja.tit@gmail.com

Daimler Truck przejmuje udziały w niemieckim producencie  maszyn Manz – obie firmy postanawiają o strategicznym partnerstwie.

Daimler Truck AG stanie się głównym udziałowcem niemieckiej firmy inżynieryjnej Manz AG  poprzez podwyższenie kapitału o około dziesięć procent, pod warunkiem uzyskania zgody odpowiednich organów antymonopolowych. Ponadto w pierwszym kroku obie firmy podpisały umowę o współpracy w zakresie strategicznego partnerstwa w celu utworzenia pilotażowej linii do produkcji ogniw litowo-jonowych oraz do montażu akumulatorów w zakładzie Daimler Truck w Mannheim. W ramach tego partnerstwa obie firmy połączą swoje kompetencje i opracują kolejne projekty dla wspólnej przyszłości. Celem jest opracowanie innowacyjnej technologii akumulatorów i powiązanych procesów produkcyjnych do samochodów ciężarowych i autobusów. Manz AG to działający na całym świecie producent zaawansowanych technologicznie maszyn, skupiający się na przemyśle motoryzacyjnym i elektromobilności. Firma z siedzibą w Reutlingen ma ponad dziesięcioletnie doświadczenie w zakresie procesów i produktów w inżynierii instalacji do produkcji ogniw i akumulatorów.

Dr Andreas Gorbach , Członek Zarządu Daimler Truck Holding AG, odpowiedzialny za Truck Technology: „Partnerstwo między Daimler Truck i Manz stanowi istotny kamień węgielny naszej strategii dotyczącej akumulatorów. Naszym celem jest bycie liderem innowacji w branży pojazdów użytkowych. Aby to osiągnąć, konieczne jest posiadanie ogniw akumulatorowych, które spełniają bardzo specyficzne wymagania w ciężarówkach i autobusach. Warunkiem tego jest bardzo ścisła integracja rozwoju produktu i rozwoju procesów produkcyjnych. Razem z Manz , ukształtujemy to wymaganie – nasza pilotażowa linia do produkcji ogniw akumulatorowych w fabryce Mercedes-Benz w Mannheim jest kluczowym krokiem w tym kierunku”. Fabryka Mercedes-Benz w Mannheim jest centrum kompetencyjnym w zakresie technologii akumulatorów i systemów wysokonapięciowych w Daimler Truck. Mannheim już zaopatruje fabrykę Mercedes-Benz w Wörth w pakiety akumulatorów do seryjnej produkcji całkowicie elektrycznego eActrosa . W tak zwanej „ InnoLab Battery” w Mannheim obszary rozwoju i produkcji ściśle ze sobą współpracują, aby tworzyć innowacyjne rozwiązania rynkowe dla samochodów ciężarowych i autobusów. W przyszłości będą tu opracowywane własne ogniwa litowo-jonowe, produkowane na linii pilotażowej i montowane w kompletne systemy akumulatorowe. W najbliższych miesiącach na powierzchni około 10 000 metrów kwadratowych InnoLab zostanie ustawionych ponad 60 nowych maszyn i systemów . Do końca 2024 r. wyniki badań zostaną włączone do rozwoju platformy produktów akumulatorowo-elektrycznych Daimler Truck.

Yaris Pürsün , szef Global Powersystems Operation Daimler Truck: „Nasze InnoLabs pracują nad dalszym rozwojem systemów napędowych przyszłości: od prototypowania po przygotowanie do ewentualnej produkcji seryjnej. Dzięki temu partnerstwu stworzymy wzorcowe rozwiązania dla produkcji technologii napędów elektrycznych akumulatorowych w Europie.

Martin Drasch , dyrektor generalny Manz AG: „Strategiczna współpraca z Daimler Truck jako jednym z największych na świecie producentów pojazdów użytkowych odzwierciedla naszą silną pozycję  i lidera technologicznego w dziedzinie produkcji akumulatorów litowo-jonowych. Manz ma dziesięciolecia doświadczenia w rozwoju procesów i produktów w sektorze akumulatorów, a także sprawdzonej wiedzy fachowej w realizacji projektów na dużą skalę”.

Początek strony