Truck i Transport     Redakcja.tit@gmail.com

Dagab, firma wspierająca Axfood, rozszerza flotę do codziennego transportu żywności o pojazdy elektryczne. Obecnie Dagab wykorzystuje w Sztokholmie zarówno pojazdy w pełni elektryczne, jak i hybrydy. 64-tonowy pojazd elektryczny Scania zostanie dodatkowo wykorzystany w regionie Göteborga.

Od kilku lat Scania i Dagab ściśle współpracują w celu stworzenia floty wolnej od paliw kopalnych. W 2021 r. Dagab został w Szwecji pionierem, włączając do swoich działań elektryczny pojazd ciężarowy Scania. Obecnie to partnerstwo zostaje rozszerzone o pierwszy tego typu 64-tonowy elektryczny pojazd ciężarowy do transportu żywności, który rozpocznie pracę w Göteborgu. To inteligentne rozwiązanie Scania do zelektryfikowanego transportu chłodzonej i mrożonej żywności.

– Elektryfikacja transportu to złożony proces. Technologia i pojazdy elektryczne są dostępne, ale konieczne będzie podjęcie szerszych i bardziej intensywnych działań, aby opracować rozwiązania dla inteligentnych miast w obszarze infrastruktury ładowania. W Scania dążymy do umożliwienia większej liczbie firm podążania drogą, którą wybrała firma Dagab – komentuje Fredrik Allard, dyrektor ds. e-mobilności w Scania.

Ciężki transport elektryczny i transport schłodzonej żywności to wyzwanie jeśli chodzi o technologię. Wymaga kompatybilnych interfejsów między gniazdami zasilania do kontroli temperatury i inteligentnej integracji, aby zminimalizować zużycie energii zarówno pojazdu, jak i naczepy. W związku z tym, aby sprostać tym zadaniom, pojazd ma mocniejsze komponenty niż pojazdy elektryczne, które Scania oferuje obecnie w produkcji seryjnej.

Pojazd elektryczny Scania zostanie włączony do operacji transportowych firmy na jesieni 2022 roku.

– Mamy nadzieję, że pokażemy go na targach pojazdów ciężarowych w Elmia pod koniec sierpnia – mówi Krister Kjellström, manager ds. floty w Dagab.

Początek strony