Truck i Transport     Redakcja.tit@gmail.com

Inteligentna i zautomatyzowana skrzynia biegów Volvo Trucks I-Shift jest teraz szybsza. Szybsza reakcja zapewnia lepsze właściwości jezdne zarówno samochodów  z silnikiem wysokoprężnym, jak i elektrycznym.

Znaczna poprawa właściwości jezdnych, która została dodana do układów napędowych na wszystkich poziomach emisji, została osiągnięta dzięki nowemu sposobowi interakcji skrzyni biegów I-Shift z silnikiem. Aktualizacja obejmuje szybszą aktywację sprzęgła, która powoduje krótszą przerwę w działaniu momentu obrotowego. Sprawia również, że zmiana biegów jest płynniejsza, co zapewnia bardziej harmonijne wrażenia z jazdy.
"Im więcej zmian biegów wymaga droga i teren, tym bardziej ulepszenia zostaną docenione przez kierowcę. Dzięki szybszej zmianie biegów nawet o 30% za pomocą I-Shift, kierowcy z pewnością odczują bardzo pozytywną różnicę – mówi Pär Bergstrand, kierownik ds. ciężkich skrzyń biegów w Volvo Trucks.
Szybka zmiana biegów jest osiągana w oparciu o kilka kluczowych ulepszeń. Po pierwsze, zaktualizowane czujniki dostarczają teraz dane z większą dokładnością do jednostki sterującej, która jest wyposażona w nowe oprogramowanie i szybszy mikroprocesor, co zapewnia znacznie szybsze czasy obliczeń. Po drugie, dodatkowa tarcza w hamulcu skrzyni biegów sprawia, że reaguje ona szybciej przed zmianą biegów, dzięki czemu można to zrobić wcześniej. Wreszcie, objętość powietrza została również zmniejszona w różnych systemach uruchamiania, na przykład w widełkach zmiany biegów, sprzęgle i hamulcu skrzyni biegów, aby jeszcze bardziej umożliwić szybszą zmianę biegów.
Kiedy I-Shift został wprowadzony w 2001 roku, była to pierwsza w historii zautomatyzowana skrzynia biegów zaprojektowana dla ciężkich samochodów ciężarowych.  Promuje również zwiększone bezpieczeństwo i inne ważne korzyści, w tym zmniejszenie hałasu, wibracji i obciążenia fizycznego kierowcy.

 

Początek strony