Truck i Transport     Redakcja.tit@gmail.com

Scania przedstawia dwa nowe pojazdy ciężarowe: hybrydę (HEV) oraz hybrydę plug-in (PHEV). Pojazdy mogą być wyposażone w układy napędowe i systemy ładowania energii dopasowane do zadań, np. do transportu w temperaturze kontrolowanej, przewozu betonu lub dystrybucji regionalnej.

Zupełnie nowa maszyna elektryczna GE281 współpracuje z 7- i 9-litrowymi silnikami spalinowymi Scania, umożliwiając wdrażanie wolnego od paliw kopalnych ciężkiego transportu, wykorzystującego specjalistyczne zabudowy.

Nowy hybrydowy układ napędowy Scania został zaprojektowany przy użyciu systemu modułowego. Wskutek połączenia dwóch silników elektrycznych z głównymi komponentami najnowszej generacji (2020) skrzyni biegów Opticruise, powstała nowa, wyjątkowa przekładnia GE281. To jedyna w swoim rodzaju maszyna elektryczna zapewniająca płynnie działający napęd pojazdom o dopuszczalnej masie całkowitej dochodzącej do 36 t. Nie musi korzystać ze wsparcia silnika spalinowego, ale współpracuje z nim przy ruszaniu i rozpędzaniu. Dzięki GE281 w pojeździe mogą być stosowane silniki spalinowe o mniejszej pojemności i mocy. Ten typ napędu hybrydowego przynosi redukcję zużycia paliwa na obszarach zurbanizowanych sięgającą 40% w stosunku do typowego napędu.

Maszyna elektryczna Scania GE281 jest innowacyjnym rozwiązaniem dla hybrydowych pojazdów ciężarowych. Ten wyjątkowy zespół powstał poprzez połączenie dwóch silników elektrycznych i najnowszej skrzyni Opticruise za pośrednictwem dwóch wałków wejściowych. Zapewnia stałą moc 230 kW i umożliwia zastosowanie przystawki napędzanej od skrzyni biegów. Dzięki temu może być wykorzystywany w specjalistycznych pojazdach do różnych prac i nie musi korzystać ze wsparcia silnika spalinowego.

– GE281 to zupełna nowość w branży ciężkich pojazdów użytkowych. Dzięki czwartej generacji hybrydowych pojazdów ciężarowych Scania osiągnęliśmy punkt, w którym hybrydy stają się mocnymi kandydatami do wykonywania wielu zadań, gdzie inteligentne, zrównoważone rozwiązania mają najwyższą wagę. Pojazdy te sprawdzają się w różnorodnych pracach, z powodzeniem wytrzymując porównanie z tradycyjnymi rozwiązaniami – mówi Fredrik Allard, dyrektor ds. elektromobilności oraz sprzedaży i marketingu Scania.

Najnowsza generacja hybrydowych pojazdów Scania jest dostępna w wersji HEV oraz PHEV z kabinami P, G oraz L. Występuje jako podwozia i ciągniki siodłowe. Oferowane są do nich silniki 7-litrowe DC07 oraz 9-litrowe DC09, każdy o trzech poziomach mocy. Wszystkie silniki Scania Euro 6 mogą być zasilane uwodornionym olejem roślinnym (HVO), a niektóre z nich także biodieslem FAME (patrz tabele poniżej).

Scania GE281 zapewnia 230 kW mocy stałej oraz 290 kW szczytowej, a maksymalny moment obrotowy wynosi 2100 Nm. Dysponuje 6 biegami do jazdy w przód i nie jest wyposażona w tradycyjne sprzęgło. Płynną zmianę przełożeń umożliwia przekładnia planetarna. Dzięki GE281 pojazd z łatwością porusza się z niską prędkością, a przystawka odbioru mocy może być załączona w ruchu zarówno podczas jazdy na napędzie elektrycznym, jak i spalinowym.

Najnowsze hybrydy Scania oferują kilka funkcji. Mogą poruszać się wyłącznie z wykorzystaniem napędu elektrycznego, np. włączanego automatycznie w powiązaniu ze Scania Zone, jedną z funkcji systemu telematycznego Scania. Kierowca może też zaoszczędzić energię elektryczną na czas, gdy będzie musiał z niej skorzystać w strefie gdzie obowiązują ograniczenia emisji spalin i hałasu.

Wariant PHEV ma baterie o pojemności 90 kWh (zestaw 3 x 30 kWh), podczas gdy HEV ma pojedynczą baterię 30 kWh. Pojazd PHEV może być naładowany do pełna w ciągu 35 minut przy użyciu ładowarki prądu stałego 95 kW. Oznacza to, że można go całkowicie naładować podczas postoju w bazie, obowiązkowej przerwy lub w czasie załadumku lub rozładunku. Hybrydowy pojazd ciężarowy ze stosunkowo małym silnikiem DC09 lub DC07 ma o 750 kg większą ładowność niż analogiczny pojazd z tradycyjnym napędem. Największe oszczędności przynosi w gęstym ruchu miejskim z częstym zatrzymywaniem i ruszaniem. W takich warunkach klienci mogą spodziewać się ograniczenia spalania do 40%.

Wykorzystywanie jedynie napędu elektrycznego we wrażliwych obszarach miasta nie oznacza spadku osiągów. Scania L 280 6x2*4 PHEV mogłaby być doskonałą wywrotką do centrów miast; zdolną do działania wyłącznie w trybie elektrycznym, przy hałasie poniżej 72 dB i zerowej emisji spalin – zauważa Ema Ceco, dyrektor produktów zelektryfikowanych, marketingu i sprzedaży Scania.

 

Początek strony