Truck i Transport     Redakcja.tit@gmail.com

Mercedes-Benz zainwestuje 60 miliardów euro w przyszłość,Rada Nadzorcza Daimlera zatwierdza biznesplan 2022 – 2026 dla "lekkiej" części koncernu.

Rada Nadzorcza Daimler AG zatwierdziła biznesplan Mercedes-Benz na lata 2022–2026, popierając strategiczny plan przejścia na napęd elektryczny Po wydzieleniu Daimler Truck, Mercedes-Benz będzie konsekwentnie koncentrować się na zyskach i możliwościach rozwoju w branży samochodów osobowych i dostawczych. Najcenniejsza luksusowa marka na świecie będzie dążyć do pozycji lidera w obszarze napędów elektrycznych i oprogramowania samochodowego.
Chociaż firma planuje ograniczyć nakłady inwestycyjne,to wydatki na badania i rozwój na elektryfikację portfela produktów i środki cyfryzacji, w tym kroki w kierunku zautomatyzowanej jazdy, pozostaną na wysokim poziomie.
Ola Källenius, dyrektor generalny Daimler AG i Mercedes-Benz AG:
„Naszym celem jest wiodąca pozycja technologiczna w luksusowym segmencie motoryzacyjnym oraz w segmencie samochodów dostawczych premium, przy jednoczesnym utrzymaniu naszych ambitnych celów dotyczących marży.Dzięki najbardziej pożądanym samochodom chcemy rozwijać się z zyskiem i tworzyć zrównoważoną wartość dla naszych klientów, pracowników, udziałowców i partnerów”.
Zatwierdzenie przez Radę Nadzorczą Biznes Planu Mercedes-Benz wzmacnia zaangażowanie firmy w zrównoważone osiąganie celów marżowych, ogłoszonych w październiku 2020 r. i powtórzonych w lipcu 2021 r., również podczas przyspieszonej transformacji w kierunku ery wyłącznie elektrycznej. Ważną dźwignią do osiągnięcia tego jest zwiększenie przychodów netto na pojazd. Ponadto poszukuje się stopniowego przejścia w kierunku modelu sprzedaży bezpośredniej, który obejmuje kontrolę cen. Rosnące przychody z usług cyfrowych będą dodatkowo wspierać wyniki.
Mercedes-Benz przygotowuje się do przejścia na energię elektryczną do końca dekady, jeśli tylko pozwolą na to warunki rynkowe. W tym kontekście Rada Nadzorcza popiera dotychczasowe działania mające na celu konsekwentne zwiększanie wydajności i obniżanie kosztów stałych. Plan na lata 2022–2026 pozostaje zgodny z celem obniżenia nakładów inwestycyjnych oraz wydatków na badania i rozwój o ponad 20 procent w latach 2019–2025 oraz dalszego ograniczania ich po tej dacie.
Kluczem do osiągnięcia tego jest rygorystyczne ustalanie priorytetów przyszłych inwestycji – głównie poprzez skupienie się na mobilności elektrycznej.

Początek strony