Truck i Transport     Redakcja.tit@gmail.com

Ford Pro zaprezentował  nowego E-Transit Customa, w pełni elektryczną wersję najlepiej sprzedającego się samochodu dostawczego w Europie. Producent podkreśla że  został zaprojektowany od podstaw, aby zapewnić nowy poziom produktywności klientom w segmencie jednotonowych samochodów dostawczych.

Zainspirowany spostrzeżeniami małych i średnich firm, E-Transit Custom oferuje innowacyjne doświadczenia klientów oparte na łączności z chmurą i technologiach cyfrowych – które mogą ewoluować dzięki aktualizacjom oprogramowania Ford Power-Up w trakcie eksploatacji pojazdu.

Technologia akumulatorów nowej generacji zapewnia docelowy zasięg 380 km i zdolność szybkiego ładowania 125 kW. E-Transit Custom zapewni wyjątkową wydajność dla różnych potrzeb klientów – wszystkie wspierane przez kompleksowe rozwiązania Ford Pro do zarządzania i optymalizacji ładowania.

E-Transit Custom oferuje nowe rozwiązania cyfrowe oraz  lepszy dostęp do kabiny i przestrzeni bagażowej. Kabina jest również centrum biznesowym, z łącznością 5G i elastyczną przestrzenią roboczą, w tym inteligentnymi funkcjami, takimi jak kierownica, która składa się, aby stać się ergonomicznym uchwytem na laptopy i tablety.

Custom dostarcza ładunki do 1 100 kg, a niższa podłoga bagażnika to  łatwiejszy dostęp i maksymalny uciąg 2000 kg.  Niezależne tylne zawieszenie i wiodąca w swojej klasie moc silnika pomagają zapewnić klientom nowy poziom wrażeń z jazdy.

"Napędzany cyfrowym ekosystemem Forda Pro, E-Transit Custom oferuje prawdziwie rewolucyjną propozycję dla europejskich klientów furgonetek" - powiedział Ted Cannis, dyrektor generalny Ford Pro.

Nowy E-Transit Custom zostanie zbudowany przez Ford Otosan w Kocaeli w Turcji gdzie  ma rozpocząć produkcję jesienią 2023 roku.

400-woltowy, 74 kWh akumulator E-Transit Custom wykorzystuje zaawansowane ogniwa 82 Ah współdzielone z Fordem F-150 Lightning, aby zapewnić o 12 procent większą gęstość energii niż E-Transit. Akumulator umożliwia docelowy zasięg do 380 km –  to ponad czterokrotność średniego dziennego przebiegu kierowcy furgonetki, jak wynika z danych  Forda Pro. Montaż akumulatora bezpośrednio do nadwozia poprawia trwałość i zmniejsza wagę, zapewniając optymalny zasięg.

Klienci mogą wybierać spośród mocy silnika  100 kW lub 160 kW (135 KM lub 217 KM) w zależności od potrzeb, a moment obrotowy 415 Nm.

Właściciele  Customa skorzystają z dostosowanych funkcji Ford Pro E-Telematics  – bezpłatne przez jeden rok – które wykorzystują dane na żywo, aby pomóc operatorom monitorować lokalizację, wydajność i stan ich pojazdów.

E-Transit Custom to pierwszy w historii pojazd elektryczny wykorzystujący technologię pomp ciepła z wtryskiem pary do ogrzewania i chłodzenia kabiny, montowany standardowo we wszystkich pojazdach. Ten nowy system został zaprojektowany w celu zapewnienia lepszej efektywności energetycznej i optymalnego zasięgu jazdy.

E-Transit Custom jest wyposażony w energooszczędny układ hamulcowy  łączący hamowanie tarciowe z hamowaniem odzyskowym.

Zarządzanie energią jest kluczowym czynnikiem dla firm – tym bardziej dla mniejszych. Klienci parkujący w domu korzystają z fachowych konsultacji Forda Pro, prostej instalacji i konserwacji skrzynek ściennych, integracji z pojazdami Forda i intuicyjnego oprogramowania, które ułatwi planowanie i płacenie za ładowanie.

Klienci już decydują, gdzie kupić paliwo na podstawie kilkuprocentowej różnicy w cenie. Ceny energii elektrycznej mogą się znacznie bardziej różnić, więc korzystając z oprogramowania Ford Pro Charging, kierowcy mogą  planować  np ładowanie podczas tańszych stawek nocnych.

Trójfazowa ładowarka pokładowa E-Transit Custom o mocy 11 kW AC jest w stanie w pełni naładować akumulator w ciągu 7,8 godziny.

E-Transit Custom obsługuje również szybkie ładowanie prądem stałym do 125 kW, aby naładować 15-80 procent w 41 minut.

Małe firmy codziennie używają kabin swoich furgonetek jako biur i stołówek, Custom jest lepszy niż kiedykolwiek w służbie jako jedno i drugie. Nowa odchylana kierownica znajduje się na czele pakietu opcji Mobile Office i może stać się ergonomicznym stojakiem na tablety i laptopy, a także płaskim stołem, aby ułatwić pisanie i przerwy na lunch.

Podłoga ładowni pojazdu jest niższa  co ułatwia załadunek ładunku i dostęp do kabiny. Całkowita wysokość E-Transit Custom wynosi teraz poniżej dwóch metrów, aby ułatwić dostęp do obszarów o ograniczonej wysokości, takich jak wielopoziomowe parkingi, garaże i podziemne rampy załadunkowe.

Jako furgon E-Transit Custom oferuje pojemności ładunkowe od 5,8 do 9,0 m3. Dostępne są również nadwozia z podwójną kabiną  i kombi, wszystkie z wyborem krótkiego lub długiego rozstawu osi oraz niskiego lub wysokiego dachu. Właściciele, którzy chcą przewieźć do pięciu pasażerów, a także dłuższe przedmioty, takie jak rury, deski lub kajaki, mogą wybrać nową gródź w kształcie litery L, z dwumiejscowym drugim rzędem, a także pełnowymiarową przestrzenią ładunkową z kompozytową grodzią. Ta unikalna w segmencie konstrukcja fabryki eliminuje potrzebę tworzenia własnych rozwiązań przez klientów.

Podobnie jak w większym Tranzycie E-Transit, wszystkie samochody  Custom są wyposażone w niezależne zawieszenie tylne z półwleczonym wahaczem , aby przyczynić się do niższej wysokości podłogi i poprawić precyzję kierowania. Przednie koła  zostały również przesunięte dalej do przodu, co skutkuje znacznie lepszym dostępem do kabinyj, lepszą przestrzenią na stopy i podnóżkami dla pasażerów z przodu, a także krótszym zwisem przednim dla pewniejszego parkowania i manewrowania.

Każdy E-Transit Custom jest wyposażony w 13-calowy ekran dotykowy o orientacji poziomej, ustawiony pod kątem do kierowcy dla łatwości użytkowania, wyposażony w zaawansowany system komunikacji  SYNC 4 i infotainment zasilany przez nowy modem 5G.

Ford Pro przewiduje, że E-Transit Custom zapewni niższe koszty operacyjne w porównaniu z równoważnym pojazdem z silnikiem Diesla; w przypadku E-Transit obniżenie kosztów obsługi może wynieść nawet 40 proc. 

 

Początek strony