Truck i Transport     Redakcja.tit@gmail.com

Amplify Cell Technologies, spółka joint venture pomiędzy Accelera, Daimler Trucks & Buses US Holding LLC i PACCAR, rozpoczęła niedawno prace nad nowym zakładem produkującym ogniwa akumulatorowe w hrabstwie Marshall w stanie Mississippi.

Na terenie o powierzchni 500 akrów powstanie energooszczędny obiekt o powierzchni dwóch milionów stóp kwadratowych, którego roczna zdolność produkcyjna wyniesie 21 gigawatogodzin (GWh) do produkcji ogniw akumulatorowych  litowo-żelazowo-fosforanowych (LFP). Amplify planuje rozpocząć produkcję ogniw akumulatorowych w 2027 r. i oczekuje się, że utworzy ponad 2000 miejsc pracy w przemyśle wytwórczym w USA.

„Jestem podekscytowany, że mogę być tutaj z tak wieloma naszymi partnerami, aby rozpocząć prace nad nowym zakładem produkcyjnym ogniw akumulatorowych w hrabstwie Marshall” – powiedział Kel Kearns, dyrektor generalny Amplify Cell Technologies. „Zjednoczeni w misji dekarbonizacji naszych autostrad, nasi partnerzy-założyciele podejmują poważne zobowiązanie. Oznaczenie rozpoczęcia budowy na miejscu oznacza ten zbiorowy wysiłek i razem będziemy przewodzić transformacji branży transportu komercyjnego”.

Gubernator Mississippi  Tate Reeves : „Ten projekt jest największym zobowiązaniem dotyczącym wynagrodzeń w historii stanu i zapewni tej społeczności niesamowite 2000 nowych miejsc pracy. Ta fantastyczna inwestycja liderów branży pomoże w dalszym zasilaniu gospodarki elektrycznej stanu Mississippi”.

W nowym zakładzie będą produkowane ogniwa akumulatorowe LFP, których skład chemiczny został wybrany ze względu na trwałość i opłacalność. Inicjatywa ta pozwoli zlokalizować łańcuch dostaw akumulatorów, czyniąc go solidniejszym i bardziej dostosowanym do potrzeb rosnącego rynku elektrycznych pojazdów użytkowych w Ameryce Północnej.

Accelera, Daimler Truck i PACCAR zainwestowały łącznie od 2 do 3 miliardów dolarów w to wspólne przedsięwzięcie i każde z nich jest właścicielem 30 procent Amplify Cell Technologies. EVE Energy jest partnerem technologicznym posiadającym 10% udziałów i wnosi do przedsięwzięcia swoją wiodącą w branży wiedzę specjalistyczną w zakresie projektowania i produkcji ogniw akumulatorowych. EVE Energy jest światowym liderem technologii w produkcji ogniw akumulatorowych LFP dla przemysłu samochodowego.

 

Początek strony