Truck i Transport     Redakcja.tit@gmail.com

Od 2025 roku firma Mercedes-Benz Special Trucks będzie oferować terenową ciężarówkę Zetros z czterema osiami i napędem na wszystkie koła (8x8) w dwóch wariantach.

Zetros będzie wówczas dostępny w różnych konfiguracjach , od modelu dwuosiowego do czteroosiowego. Zetros 8x8, który Mercedes-Benz Special Trucks będzie wystawiał na targach Eurosatory , jest efektem dużego zamówienia kanadyjskiego Ministerstwa Obrony , w ramach którego w ciągu najbliższych kilku lat dostarczonych zostanie ponad 1500 pojazdów Zetros . Na targach Eurosatory Mercedes-Benz Special Trucks zaprezentuje także Zetrosa z chronioną kabiną . Od teraz pojazd z chronioną kabiną może być dostarczany bezpośrednio z fabryki w Wörth . Co więcej, Mercedes-Benz Special Trucks będzie w stanie zaoferować z jednego źródła całą gamę terenowych Zetrosów od 4x4 do 8x8 z chronioną kabiną i bez niej.

Franziska Cusumano, dyrektor Mercedes-Benz Special Trucks:  Dzięki nowemu Zetrosowi 8x8 klienci otrzymują solidny i wysoce mobilny pojazd logistyczny o dużej ładowności do zastosowań wojskowych.

Nowy wariant pojazdu 8x8 oferuje znacznie zwiększoną ładowność do 25 ton przy typowo wysokich możliwościach terenowych. Jednocześnie zwiększa się dostępna przestrzeń nadwozia dzięki dłuższej ramie pojazdu. Dzięki temu Zetros może być wykorzystywany do jeszcze szerszego zakresu wymagań taktycznych i logistycznych.

Nowy Zetros 8x8 będzie dostępny w dwóch wariantach. Pierwszy wariant ma dwie osie z przodu i dwie osie z tyłu, przy czym obie osie przednie są kierowane. W drugim wariancie występuje jedna sterowana oś przednia i trzy osie tylne. Ostatnia z trzech tylnych osi jest kierowana w celu zmniejszenia promienia łuku. Obydwa warianty będą dostępne zarówno jako ciągnik siodłowy, jak i jako pojazd transportowy o dużej przestrzeni nadwozia.

Rozpoczęcie produkcji nowego Zetrosa 8x8 następuje po wprowadzeniu fabrycznie nowej opcji chronionej kabiny.

Nowy Zetros 8x8 ma 11,15 m długości, 2,60 m szerokości i 3,70 m wysokości. Pojazd napędzany jest sześciocylindrowym rzędowym silnikiem Euro V OM 460 o pojemności 12,8 litra.

Początek strony