Truck i Transport     Redakcja.tit@gmail.com

Daimler Truck Polska i GT Trailers zrealizowały wspólny projekt, którego efektem jest topowy dystrybucyjny pojazd eActros 400. Ciężarówka jest jednym z elektrycznych samochodów demonstracyjnych przeznaczonych do testów.

17 maja w siedzibie firmy GT Trailers w Kurzniach odbyło się uroczyste przekazanie nowego pojazdu demonstracyjnego we flocie Daimler Truck Polska, zabudowanego na podwoziu eActrosa 400. Wyposażony w cztery pakiety baterii oraz nowoczesną, aerodynamiczną zabudowę kontenerową eActros 400 to pojazd ciężarowy zaprojektowany do dystrybucji na średnich i krótkich trasach, przede wszystkim w miastach. Jego zasięg, ok. 350 km pozwala swobodnie realizować większość zadań tego typu bez konieczności doładowywania w ciągu dnia pracy. – Jesteśmy na początku transformacji w Polsce i jako Daimler Truck Polska mocno angażujemy się w proces wdrażania elektrycznych samochodów ciężarowych na naszym rynku – mówi Piotrek Urban, dyrektor sprzedaży i marketingu Daimler Truck Polska. – Kiedy przygotowywaliśmy w ubiegłym roku premierę naszych pojazdów z napędem bateryjnym, jednym z aspektów, które musieliśmy rozważyć, była kwestia, do jakiego segmentu klientów przede wszystkim chcemy dotrzeć. Branża dystrybucyjna, operująca przede wszystkim w miastach, na średnich i krótkich dystansach, była naturalnym i rozsądnym wyborem. Chcieliśmy stworzyć pojazd premium od A do Z i dlatego od początku postawiliśmy na współpracę przy tym projekcie z naszym wieloletnim partnerem, firmą GT Trailers.

Jeden z najnowocześniejszych polskich producentów zabudów, naczep i pojazdów specjalnych, rodzinne przedsiębiorstwo GT Trailers, od wielu lat współpracuje z marką Mercedes-Benz Trucks.

Swój pierwszy elektryczny pojazd ciężarowy GT Trailers zabudowała już w 2021 roku. – To był prostszy projekt, ale kiedy Daimler Truck Polska zaproponował nam współpracę przy tym pojeździe, nie wahaliśmy się ani chwili – mówi Agata Duliniec, prezes zarządu GT Trailers. – Wiedzieliśmy, że jesteśmy do tego zadania dobrze przygotowani, między innymi dzięki profesjonalnym szkoleniom producenta dla naszych pracowników.

Pierwszy w Polsce eActros 400 o DMC 19 ton może przewieźć 16 europalet. Ich załadunek ułatwia winda załadowcza marki Bär Cargolift. Opływowy kształt zabudowy ze spoilerami dachowymi i bocznymi sprzyja większej wydajności pojazdu wyposażonego w baterie o łącznej pojemności 448 kWh. Brak tylnych drzwi, które zastępuje składana burta załadowcza dodatkowo odciąża zabudowę.

Początek strony