Truck i Transport     Redakcja.tit@gmail.com

Po podpisaniu porozumienia w 2023 r. Grupa Renault i Grupa Volvo uzyskały niezbędne zgody na powołanie nowej spółki, która opracuje elektryczne samochody dostawcze nowej generacji z wykorzystaniem koncepcji Software Defined Vehicle (SDV) wraz z całym wachlarzem powiązanych usług.

Spółka będzie miała siedzibę we Francji.

W ciągu trzech najbliższych lat Grupa Renault i Grupa Volvo zainwestują w nową spółkę po 300 milionów euro. A  Grupa CMA CGM, z którą 6 października 2023 r. partnerzy podpisali list intencyjny, potwierdziła zainteresowanie strategicznym projektem i zainwestowaniem nawet 120 milionów euro w Flexis SAS za pośrednictwem funduszu inwestycyjnego PULSE. Celem funduszu, który dysponuje kapitałem 1,5 miliarda euro, jest dekarbonizacja branży logistycznej.

Nowa gama w 100% elektrycznych samochodów dostawczych SDV zostanie przedstawiona przez powołaną spółkę w późniejszym terminie. Ich produkcja powinna rozpocząć się w 2026 r.

Dla zdziwionych akurat tym partnerstwem – Volvo od dawna współpracowało z Renault. Francuzi nawet usiłowali kupić Volvo, ale szwedzcy udziałowcy zablokowali transakcję. Potem, w 2001 roku Volvo  kupiło od Renault dział ciężarowy (dzisiaj Renault Trucks), a z kolei Renault było przez lata poważnym, 21 procentowym  udziałowcem Volvo. Od 2013 roku powiązania kapitałowe skończyły się.

Grupa Renault - reprezentuje awangardę powstającej nowej koncepcji mobilności. Dzięki Aliansowi z Nissanem i Mitsubishi Motors oraz unikatowemu know-how w napędach elektrycznych, a także wzajemnie dopełniającym się czterem markom (Renault, Dacia, Alpine i Mobilize) oferuje klientom zrównoważone i innowacyjne rozwiązania w zakresie mobilności. Działa w ponad 130 krajach i w 2023 roku sprzedała ponad 2,235 miliona samochodów. Blisko 106 tysięcy pracowników każdego dnia realizuje misję Grupy, aby mobilność zbliżała ludzi.

Grupa Volvo - oferta Grupy obejmuje pojazdy ciężarowe, autobusy, maszyny budowlane, zespoły napędowe do zastosowań morskich i przemysłowych, formuły finansowania i usługi umożliwiające zwiększanie produktywności naszych klientów. Założona w 1927 roku Grupa Volvo jest zaangażowana w kształtowanie przyszłego zrównoważonego ekosystemu rozwiązań w zakresie transportu i infrastruktury. Grupa Volvo ma swoją siedzibę w Göteborgu w Szwecji, zatrudnia ponad 100 000 osób i obsługuje klientów na niemal 190 rynkach.

 

Początek strony