Truck i Transport     Redakcja.tit@gmail.com

 Dla jednych ważniejsze jest otwarcie restauracji albo salonów fryzjerskich, a dla innych stopniowe luzowanie ograniczeń w przekraczaniu granicy. Właśnie nastąpiło takie ułatwienie.

Rozporządzeniem Rady Ministrów z 16 maja 2020, zniesiono obowiązek poddawania się 14 dniowej kwarantannie po powrocie z zagranicy. Z krajów unijnych.

Wprawdzie kierowców wykonujących międzynarodowy transport drogowy, kwarantanna w praktyce nie obowiązywała, gdyż byli w pracy zwolnionej z takiego obowiązku, ale uciążliwe pozostawanie w izolacji domowej dezorganizowało życie wielu innym osobom, w tym np. mieszkańcom terenów przygranicznych pracujących na co dzień po drugiej stronie granicy.

Wprawdzie nie jest to jeszcze całkowite otwarcie granic, w szczególności dla ruchu turystycznego, ale wszystko wskazuje, że takie decyzje mogą niebawem zapaść, w zależności od oceny zagrożenia epidemicznego.

Jest oczywiście druga strona medalu, czyli podobne obowiązki kwarantanny w krajach sąsiednich. Generalnie były one łagodniejsze niż u nas i mają tendencję do dalszego rozluźniania. Zatem podróżujący służbowo mają od 16 maja otwarte granice wewnątrzunijne.

Początek strony