Truck i Transport     Redakcja.tit@gmail.com

Scania wprowadza udoskonalony tempomat przewidujący CCAP, który występuje ze zautomatyzowanym sterowaniem skrzynią biegów Scania Opticruise.

Nowy tempomat będzie stosowany od czerwca w pojazdach ciężarowych Scania ze skrzyniami biegów G25 i G33. Ponadto w nowy tempomat, będą mogły zostać doposażone pojazdy z układem napędowym Super wyposażone w dotychczasową wersję tempomatu CCAP. Dzięki znacznie zwiększonej mocy obliczeniowej, inteligentniejszym algorytmom i zoptymalizowanemu wykorzystaniu danych z map, pojazdy z nowym tempomatem CCAP mogą zaoszczędzić do 2% paliwa na drogach obfitujących we wzniesienia, utrzymując średnią prędkość na tym samym poziomie, co w pojazdach z poprzednią wersją tempomatu.

– Wraz z tą premierą wznosimy sterowanie Scania Opticruise i aktywny tempomat przewidujący na nowy, jeszcze bardziej inteligentny poziom. Nasi klienci mogą teraz jasno określić, co ma dla nich priorytet podczas przejazdu: niskie zużycie paliwa czy najwyższa możliwa średnia prędkość – komentuje Stefan Dorski, starszy wiceprezes i dyrektor Scania Trucks.

Tempomat Scania CCAP jest znany z możliwości trafnego przewidywania i planowania optymalnego sposobu pokonywania wzniesień na podstawie danych z map topograficznych. Chodzi o wykorzystanie energii kinetycznej pojazdu – na przykład podczas pokonywania grzbietu wzniesienia.

– Teoretycznie wydaje się to proste, ale w rzeczywistości trzeba wziąć pod uwagę i przetworzyć ogromną liczbę zmiennych, aby osiągnąć optymalny wynik. Nasi konstruktorzy sprawili, że tempomat jest znacznie bardziej inteligentny, dzięki czemu jest w stanie podejmować bardziej trafne decyzje zgodne z intencjami kierowcy – mówi Julian Modro, dyrektor ds. segmentacji rynku i zastosowań produktów w Scania Trucks.

Pojazd ciężarowy Scania do transportu długodystansowego jest zazwyczaj wyposażony w trzy tryby pracy: Economy, Standard i Power. Ponadto każdy tryb można ustawić na trzech różnych poziomach (widocznych na wskaźnikach), co w istocie określa jak często i jak bardzo może różnić się prędkość jazdy od prędkości zadanej w tempomacie.

– Kierowca, który chce zaoszczędzić jak najwięcej paliwa, wybrałby tryb Economy i poziom 3, który dopuszcza dość duży spadek prędkości na dłuższy czas podczas podjazdu. Jednak w większości sytuacji średnia prędkość pozostanie taka sama, ponieważ ciężarówka może znacznie dłużej swobodnie się toczyć przy użyciu Eco-roll. Takie ustawienie tempomatu nie zawsze jest przydatne, np. w gęstym ruchu trudno tak jechać. Rzecz w tym, że obecnie kierowca ma większy wybór – mówi Julian Modro.

Kierowca nie musi używać skrajnych ustawień. Może wybrać środkowy wariant, np. tryb Standard na poziomie 2 i nadal uzyskiwać znaczne oszczędności w zużyciu paliwa w porównaniu poprzednią wersją tempomatu.

 

Wszystkie pojazdy ciężarowe Scania (z nielicznymi wyjątkami) zamówione z tempomatem, otrzymają nową wersję CCAP.

Początek strony