Truck i Transport     Redakcja.tit@gmail.com

Na otwarcie  targów Brisbane Truck Show wręczono nagrodę dla zwycięzcy tytułu Ciężarówki Roku w Australazji.

Zwycięzcą inauguracyjnej nagrody został ogłoszony Kenworth K220, najnowsza wersja samochodu typu cabover, który zdominował australijskie i nowozelandzkie rynki samochodów ciężarowych.

Nagrodę wręczono Damianowi Smethurstowi, niedawno mianowanemu dyrektorowi zarządzającemu Paccar Australia, podczas otwarcia targów samochodów ciężarowych w Brisbane w Australii.

W oparciu o zasady International Truck of the Year (IToY), doroczna nagroda jest przyznana ciężarówce wprowadzonej na rynek australijski w ubiegłym roku, która wniosła najbardziej znaczący wkład w bezpieczeństwo i wydajność transportu drogowego. Ta ocena opiera się na kilku krytycznych kryteriach, w tym na innowacjach technologicznych, komforcie, bezpieczeństwie, właściwościach jezdnych, oszczędności paliwa, wpływie na środowisko i całkowitym koszcie posiadania.

„Kenworth K220 to ogromna zmiana dla marki Kenworth tutaj, między innymi w Australii” - powiedział Tim Giles, redaktor magazynu PowerTorque i przewodniczący jury ToYA w 2023 roku. „ Seria K jest z nami od dawna, ewoluując raz po raz, ale zarówno K 200, jak i zdecydowanie K 220, przeszły całkowitą transformację klasycznej konstrukcji ciężarówki. W tej ciężarówce zastosowano mnóstwo nowych innowacji, zbyt wiele, by je tutaj wymienić, ale sieć  multipleksowa, zaawansowana elektronika i Eaton Endurant XD AMT wyróżniały się w oczach jury”.

Innymi pretendentami do tytułu Ciężarówki Roku Australazji były modele Fuso Shogun 510, MAN TG3 i Iveco S-Way, które zostały docenione przez sędziów za podniesienie poprzeczki w zakresie bezpieczeństwa i wydajności w branży transportowej zarówno w Australii, jak i Nowej Zelandii.

„Utworzenie nagrody Truck of the Year Australasia daje nam szansę pokazania światu wszystkich rzeczy, które są tak wspaniałe w samochodach ciężarowych i transporcie w Australii” — powiedział Tim.

Kenworth K220 jest produkowany na rynki Australijski i Nowej Zelandii bo w USA nie jest sprzedawany. W standardzie ma konfiguracje 6x4, silnik Cummins X15 485 KM i trzy rodzaje kabin.

Tytuł Ciężarówki Roku Australazja będzie przyznawany corocznie, naprzemiennie w jednym roku w Australii a potem w Nowej Zelandii.

Początek strony