Truck i Transport     Redakcja.tit@gmail.com

Volta Trucks, producent w pełni elektrycznych pojazdów użytkowych  ogłosił  otrzymanie europejskiej homologacji typu całego pojazdu dla swojego 16-tonowego, w pełni elektrycznego pojazdu Volta Zero.

Certyfikat homologacji typu całego pojazdu Wspólnoty Europejskiej (ECWVTA) pozwala firmie Volta Trucks na masową produkcję i sprzedaż w pełni elektrycznego modelu Volta Zero. Jest to proces stosowany w celu zapewnienia, że wszystkie pojazdy spełniają rygorystyczne i odpowiednie normy dotyczące ochrony środowiska i bezpieczeństwa.

Certyfikacja w pełni elektrycznej Volty Zero następuje w momencie, gdy prototypy drugiej generacji „weryfikacji produkcji” mają wkrótce zostać dostarczone klientom w całej Europie w ramach pilotażowej floty pojazdów. Pojazdy te będą wypożyczane klientom na dłuższy czas, co pozwoli operatorom flot w pełni zrozumieć, w jaki sposób całkowicie elektryczna ciężarówka o średniej ładowności zostanie zintegrowana z ich działalnością.

Aby uzyskać wymaganą akredytację, Volta Trucks współpracowała z ekspertami z ATEEL UK Ltd i ATEEL S.à rl,  oraz SNCH. Pojazd przeszedł testy wielu systemów i poszczególnych komponentów w obszarach takich jak układ hamulcowy, kierowniczy, oświetlenie i szyby, a także systemy bezpieczeństwa pojazdu.

Własna produkcja seryjna samochodów Volta Zero ma rozpocząć się zjazdem z linii produkcyjnej zakładu  w Steyr w Austrii, na początku drugiego kwartału 2023 roku.

Essa Al-Saleh, dyrektor generalny Volta Trucks, mówi; „Otrzymanie homologacji  jest ogromnym kamieniem milowym dla Volta Trucks , opracowaliśmy całkowicie nowy pojazd od podstaw i jest to świadectwo dla naszych zespołów inżynieryjnych i rozwojowych. ”

  
Volta Zero to pierwszy na świecie specjalnie skonstruowany, całkowicie elektryczny 16-tonowy pojazd przeznaczony do logistyki miejskiej, zmniejszający wpływ dostaw towarów w centrach miast na środowisko. Zaprojektowany od podstaw z zasięgiem operacyjnym w trybie czysto elektrycznym 150-200 km (95-125 mil).

Volta Trucks została założona w 2019 roku w Szwecji przez współzałożycieli Carla-Magnusa Nordena i Kjella Waloena. W sumie Volta Trucks zebrała do tej pory ponad 360 milionów euro finansowania.

 

 

 

Początek strony