Truck i Transport     Redakcja.tit@gmail.com

Volvo Trucks, IKEA Industry i Grupa Raben podpisały umowę o współpracy w zakresie zeroemisyjnego transportu ciężkiego. IKEA wprowadzi ciężkie elektryczne samochody ciężarowe Volvo do obsługi wewnętrznych przepływów transportowych w dwóch swoich fabrykach w Zbąszynku, obsługiwanych przez Grupę Raben.

Wnioski z pilotażu zostaną wykorzystane do elektryfikacji operacji transportowych na duża skalę w większej sieci transportowej.

W czasie  Kongresu Nowej Mobilności  został także zaprezentowany ciągnik, który zasili flotę firmy Raben. Była to pierwsza w Polsce prezentacja ciągnika elektrycznego, który zostanie zarejestrowany jeszcze we wrześniu tego roku.

IKEA jest dużym odbiorcą usług transportowych, realizującym ponad dwa miliony przesyłek rocznie, na całym świecie. Aby osiągnąć swój strategiczny cel klimatyczny, jakim jest zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych podczas transportu produktów o 70% na przesyłkę*, elektryfikacja pojazdów ciężarowych ma kluczowe znaczenie.

Teraz IKEA Industry, Volvo Trucks i Grupa Raben, połączyły siły w Polsce, aby wdrożyć zeroemisyjne samochody ciężarowe Volvo FM Electric. 

Pojazdy będą ładowane w zakładach produkcyjnych IKEA Industry za pomocą odnawialnej energii elektrycznej z zewnętrznego źródła. Pierwszy elektryczny samochód ciężarowy rozpocznie pracę jesienią, a plan zakłada rozbudowę floty w oparciu o wnioski z pilotażu.

" Jesteśmy jedną z pierwszych firm logistycznych w Europie, która podjęła ambitne wyzwanie wprowadzenia do floty elektrycznej ciężarówki współpracującej z 24-tonową naczepą” - mówi Piotr Banasiak, Dyrektor Zarządzający Raben Transport.

Volvo Trucks rozpoczęło seryjną produkcję elektrycznych samochodów ciężarowych w 2019 roku, jako jedna z pierwszych marek samochodów ciężarowych na świecie. Dziś firma ma sześć modeli elektrycznych pojazdów w produkcji seryjnej na całym świecie.

 

 

Początek strony