Truck i Transport     Redakcja.tit@gmail.com

Zautomatyzowane ciężarówki Mercedes -Benz są używane przy zbiorach trzciny cukrowej w Brazylii od 2019 roku . A do końca roku Mercedes-Benz do Brasil dostarczy firmie Grunner do modyfikacji łącznie około 640 pojazdów.

Sprawdzony na brazylijskim rynku Axor jest wyposażony we wszystkie elementy technologiczne umożliwiające zautomatyzowaną jazdę: pojazd samodzielnie przejmuje kontrolę prędkości i odległości, a także prowadzenie wzdłużne i boczne. Chociaż kierowca przez cały czas zachowuje kontrolę nad ciężarówką, jego ręce nie muszą stale spoczywać na kierownicy. Oprócz zautomatyzowanych funkcji jazdy, Axor ma dodatkową oś przednią, wydłużony rozstaw , tzw. opony „high flotation” do użytku rolniczego oraz anteny do odbioru sygnałów satelitarnych.

Zanim samochód ciężarowy będzie mógł aktywnie pomagać na plantacji, trasa zbiorów jest określana z dokładnością do centymetra na komputerze. Zautomatyzowana podróż jest kontrolowana za pomocą tempomatu, GPS i georeferencji. Axor współpracuje z kombajnem do zbioru trzciny cukrowej, który również automatycznie jeździ i transportuje zebraną trzcinę bezpośrednio do nadwozia ciężarówki. Średnia prędkość wynosi około sześciu kilometrów na godzinę. Po napełnieniu Axora kierowca ponownie przejmuje ciężarówkę w celu przeładunku towarów.

W porównaniu z konwencjonalnym ciągnikiem siodłowym można osiągnąć znaczne korzyści pod względem zużycia paliwa, zużycia środków smarnych oraz kosztów konserwacji i serwisowania. Precyzyjne, zaprogramowane wyznaczanie tras zwiększa również produktywność: pojazd może zebrać około dwa razy więcej w tym samym czasie dzięki wyższym średnim prędkościom roboczym.

Axory z technologią Grunner dzięki technologii specjalnie dostosowanej do prac żniwnych nie są  częścią podwójnej strategii Daimler Truck w zakresie autonomicznej jazdy. Poprzez swoją niezależną spółkę  Torc Robotics, Daimler Truck napędza rozwój autonomicznego transportu ciężarowego SAE Level 4 w Stanach Zjednoczonych. Rozwiązanie opracowane w wyniku tego partnerstwa jest wyspecjalizowane i zaprojektowane do obsługi ruchu między centrami dystrybucji na autostradach - wyznaczając punkt odniesienia w zakresie bezpieczeństwa, niezawodności i kosztu na milę. W tym samym czasie Daimler Truck współpracuje z Waymo. Cel: połączenie technologii autonomicznej jazdy Waymo z Freightliner Cascadia, który ma być dostępny w USA w nadchodzących latach.

 

 

Początek strony