Truck i Transport     Redakcja.tit@gmail.com

Daimler Truck  pozytywnie rozpoczął nowy rok dzięki wzrostowi sprzedaży jednostkowej, przychodom i EBIT. Firma  znacząco zwiększyła sprzedaż jednostkową w Grupie do 109 000 sztuk w I kw. 2022 r. (+8%).

Pomimo utrzymujących się wąskich gardeł w dostawach, Daimler Truck mógł skorzystać z silnej sytuacji popytowej w pierwszym kwartale. Dzięki wysokiej sprzedaży jednostkowej w segmentach Trucks North America i Mercedes-Benz, lepszym cenom netto i pozytywnym wpływom sprzedaży posprzedażnej i sprzedaży pojazdów używanych, przychody Grupy wzrosły o 17% do 10,6 mld euro.

Daimler Truck dostrzega utrzymujący się silny popyt. Około 139 000 sztuk oznacza wysoki poziom realizacji zamówień w pierwszym kwartale roku sprawozdawczego. Portfel zamówień wciąż rośnie, osiągając nowy rekordowy poziom. Skorygowany EBIT (zysk przed odliczeniem odsetek i podatków) wzrósł  o 11%, do 651 mln EUR .

Po wybuchu wojny Rosji z Ukrainą Daimler Truck podjął 27 lutego br  decyzję o zawieszeniu do odwołania wszelkiej działalności gospodarczej w Rosji.

W pierwszym kwartale utrata wartości miała negatywny jednorazowy efekt w wysokości 170 mln euro. Pozostała część przewidywanego całkowitego efektu w wysokości około 200 milionów euro zostanie odpisana w późniejszym terminie. Biorąc pod uwagę silny popyt w innych regionach, wolumen utracony na dotkniętych rynkach został przeniesiony i natychmiast wchłonięty przez inne rynki.

Jochen Goetz, dyrektor finansowy Daimler Truck: „Nasze pozytywne wyniki w pierwszym kwartale dowodzą, że jesteśmy w stanie utrzymać kurs również w bardziej niepewnym środowisku. Pozostajemy w pełni zaangażowani w realizację ambicji, które wyznaczyliśmy na 2025 rok i czujemy się pewni, że osiągniemy nasze cele na 2022 rok . Nasza praktyka ścisłego zarządzania kosztami stałymi i zachowania środków pieniężnych jest ważniejsza niż kiedykolwiek, aby zapewnić trwałą rentowność. Nie wahamy się tutaj, ani trochę”.

W swojej działalności przemysłowej Daimler Truck nadal przewiduje wzrost sprzedaży jednostkowej do zakresu od 500 000 do 520 000 w 2022 roku. Firma nadal spodziewa się znacznego wzrostu przychodów na poziomie grupy w 2022 r. Szczególnie ze względu na lepsze ceny i przyczyny związane z kursami walut Daimler Truck aktualizuje prognozę przychodów w zakresie od 48,0 do 50,0 miliardów euro (poprzednia prognoza: 45,5 i 47,5 mld euro). Odpowiednio zmieniono również prognozę EBIT  z „niewielkiego spadku” na „na poziomie z poprzedniego roku”. Odnośnie ROS dostosowanego dla Industrial Business Daimler Truck pozostanie niezmieniony między 7 a 9%.

Początek strony