Truck i Transport     Redakcja.tit@gmail.com

MAN i ABB E-mobility przygotowują się do kolejnego etapu elektromobilności w transporcie dalekobieżnym Na terenie byłego lotniska Tempelhof w Berlinie,  MAN Truck & Bus demonstrował  prawie seryjny prototyp  ciężarówki elektrycznej.

Szczególną cechą techniczną pionierskiego elektrycznego pojazdu użytkowego, który zostanie wprowadzony na rynek w 2024 roku, jest jego zdolność do przyszłego ładowania megawatów. ABB E-mobility, wiodący światowy dostawca rozwiązań do ładowania pojazdów elektrycznych, ma na celu doprowadzenie technologii ładowania megawatów do dojrzałości rynkowej w ciągu najbliższych trzech lat. MAN i ABB E-mobility przygotowują się w ten sposób do kolejnego etapu elektromobilności: zdolności operacyjnej ciężkich długodystansowych pojazdów ciężarowych o dziennym zasięgu od 600 do 800 kilometrów. Co więcej, z jednoznacznym zaangażowaniem w elektromobilność, obie firmy sygnalizują, że branża jest gotowa do działania, a ustawodawcy muszą ustanowić ramy polityki dla bezemisyjnego transportu drogowego rzeczy.

„Wspierany przez nas projekt w sprawie wysokowydajnego ładowania e-ciężarówek na A2 dostarcza ważnych wniosków. Teraz ważne jest, aby szybko wprowadzić więcej e-ciężarówek na drogi. Partnerstwo między MAN i ABB pokazuje, że jesteśmy na dobrej drodze.” powiedział federalny minister cyfryzacji i transportu dr Volker Wissing. Podczas jazdy testowej ministra w ciężarówce elektrycznej MAN Alexander Vlaskamp , dyrektor generalny MAN Truck & Bus, podkreślił, że „przyspieszenie rozbudowy infrastruktury ładowania to jedyny sposób na osiągnięcie ewolucji transportu i spełnienie celów klimatycznych”. Podkreślił również, dlaczego MAN stawia na akumulatorowe układy napędowe : niskie koszty eksploatacji i najlepszy ogólny ślad energetyczny. „Jako część Traton Group, już uczestniczymy we wspólnym przedsięwzięciu z partnerami branżowymi w celu opracowania i obsługi wysokowydajnej publicznej sieci ładowania z celem co najmniej 1700 punktów ładowania zielonej energii elektrycznej w całej Europie” – dodał Vlaskamp . Ciężarówka elektryczna MAN, która ma zostać wprowadzona  w 2024 roku, jest już wyposażona w warunki techniczne dla przyszłych megawatowych systemów ładowania. ABB E-mobility, zamierza szybko wprowadzić takie systemy ładowania na rynek. „Naszym celem jest ułatwienie elektromobilności we wszystkich obszarach. Ładowanie megawatów będzie wymagało nowej technologii zasilania o napięciu ponad 1000 woltów, więc systemowe bezpieczeństwo elektryczne i niezawodność są niezbędne przy tych poziomach mocy. W przeszłości takie fazy rozwoju często trwały znacznie dłużej” – powiedział Frank Mühlon , dyrektor generalny ABB E-mobility. Obowiązujący i jednolity standard ma również kluczowe znaczenie dla wprowadzenia technologii ładowania megawatowego. Niemcy mogą tutaj ustanowić wzorce: ponad 20 partnerów z przemysłu i nauki, w tym MAN i ABB, pracuje nad projektem ładowania o wysokiej wydajności (znanym jako „ HoLa ” w języku niemieckim), który jest finansowany przez niemiecki rząd i jest światowym pierwszym megawatowym projektem ładowania. W czterech lokalizacjach wzdłuż federalnej autostrady A2 powstają dwa wysokowydajne punkty ładowania z megawatowymi systemami ładowania (MCS), który ma służyć jako podstawa do ogólnokrajowej ekspansji.

Początek strony