Truck i Transport     Redakcja.tit@gmail.com

Wszystkie samochody Mercedes-Benz prezentowane na wystawie RETTmobil  były wyposażone w napęd akumulatorowo-elektryczny i udowodniły, że rozwiązania elektromobilne również zyskują na znaczeniu dla branży ratowniczej.

Jedną z najważniejszych atrakcji jest karetka pogotowia, która została opracowana wspólnie z firmą Ambulanz Mobile  na bazie eSprintera. Wystawiono także  eVito Tourer i EQC 400 4MATIC jako pojazdy ratownictwa medycznego.

Kersten Trieb , kierownik działu sprzedaży pojazdów  specjalnych w Mercedes-Benz Sales Niemcy, komentuje: „ Mercedes-Benz był intensywnie zaangażowany w te wiodące targi dla ratownictwa. W ratownictwie liczy się niezawodność, precyzja i zaangażowanie – wartości,  którym Mercedes- Benz też jest oddany. Ponadto istnieją coraz ważniejsze aspekty zrównoważonego rozwoju i przyszłej

rentowność, które szczególnie podkreślamy w tym roku, wystawiając wyłącznie pojazdy akumulatorowo-elektryczne. ”

‎Mercedes-Benz Vans i jego partner Ambulanz Mobile GmbH & Co. KG z Schönebeck w Saksonii-Anhalt opracowali w pełni elektryczny ambulans (eKTW) oparty na eSprinterze. Jego zasięg jest wystarczająco, aby pojazd mógł podróżować lokalnie bezemisyjnie nie tylko w mieście, ale także w środowisku podmiejskim. Pomimo instalacji wymaganych w przedziale pacjenta, eKTW nie przekracza całkowitej masy 3,5t. W tym celu zwrócono uwagę na montaż szczególnie obciążających, a jednocześnie wysokiej jakości materiałów. Zasilanie elektryczne nadwozia jest oddzielone od zasilania pojazdu podstawowego poprzez zainstalowanie dwóch jednostek sterujących. To sprawia, że funkcja urządzeń medycznych jest niezależna od akumulatora pojazdu. eSprinter jako pojazd podstawowy jest wyposażony w mocny silnik elektryczny o mocy 85 kW (116 KM). Dzięki funkcji szybkiego ładowania akumulator wysokonapięciowy jest w stanie podnieść stan naładowania z dziesięciu do 80 procent‎ w ciągu zaledwie dwudziestu minut.

 

Początek strony