Truck i Transport     Redakcja.tit@gmail.com

W 3 lata po wstrząsach spowodowanych aferą wokół byłego szefa, Alians Renault Nissan Mitsubishi potwierdza swoje plany szybkiej elektryfikacji gamy modelowej. I mocnych inwestycji w tym kierunku.

Alians, konkurujący z gigantami takimi jak Grupa VW, Toyota czy Stellantis, wydał już 10 mld na elektryfikację a planuje wydać 23 mld euro w ciągu 5 lat. Pieniądze pójdą na 5 nowych wspólnych dla Aliansu platform samochodów elektrycznych na podstawie których powstanie 35 nowych modeli. Nowych 100 modeli  aut Aliansu będzie opartych na tych platformach co do korzyści finansowe. Jedna z nich to platforma dla LCV i na jej bazie powstaje już nowe Kangoo oraz Nissan TownStar.Na platformie CMF EV powstaje nowe Megane E oraz Nissan, ale za 7 lat będzie budowanych aż 15  modeli. Najciekawiej zapowiada się nowa platforma CMF BEV dla samochodów kompaktowych do 4,2 m długości. Umożliwi redukcję kosztów produkcji  o 30 procent.

Najciekawiej na światowej konferencji Aliansu zabrzmiały zapowiedzi inwestycji w technologie baterii do samochodów. 3 firmy rozwijają technologię ASSB (solid state) której baterie są o połowę tańsze, mają dwa razy większą  gęstość i wyraźnie szybciej się ładują.

Początek strony