Truck i Transport     Redakcja.tit@gmail.com

Długoterminowy udziałowiec i partner Daimler AG w Chinach, Beijing Automotive Group Co Ltd (BAIC), ogłosił, że od 2019 roku posiada zwiększony udział w Daimler- 9,98 procent.

Daimler natomiast posiada 9,55 procent udziałów w notowanej na giełdzie w Hongkongu spółce BAIC Motor oraz 2,46 procent udziałów w notowanym na giełdzie w Szanghaju BAIC BluePark. Zgodnie z umową między obiema stronami BAIC potwierdził, że nie będzie dalej zwiększał swoich udziałów w Daimler.
Ola Källenius, dyrektor generalny Daimler AG i Mercedes-Benz AG:
„Witamy wszystkich długoterminowych akcjonariuszy strategicznych, którzy wspierają naszą strategię. Podczas naszego partnerstwa z BAIC, Chiny stały się największym światowym rynkiem dla Mercedes-Benz i kluczowym motorem przejścia na mobilność elektryczną i cyfryzację. Udziały BAIC są odzwierciedleniem ich zaangażowania w nasz wspólny, udany sojusz w zakresie produkcji i rozwoju na największym światowym rynku motoryzacyjnym”.
Partnerstwo Daimlera i BAIC od prawie dwóch dekad jest wzorem do naśladowania dla współpracy chińsko-niemieckiej. BAIC jest najważniejszym partnerem przemysłowym Mercedes-Benz w Chinach. Wspólnie obie firmy wniosły znaczący wkład w rozwój biznesu Mercedes-Benz w Chinach.
Przypomnijmy, że spółka ze Stuttgartu przechodzi rewolucyjne zmiany polegające na wejściu części ciężarowej Daimler Truck na giełdę oraz faktycznym nowym rozdaniu akcji właścicielskich.
Cały koncern Daimler AG już od dawna jest tylko teoretycznie niemiecki, gdyż akcjonariusze instytucjonalni posiadają ponad 50 proc. akcji, ale część tych instytucji to firmy międzynarodowe. Można założyć że Daimler jest niemiecki tylko w jednej trzeciej. Dominują inwestorzy azjatyccy.

Początek strony