Truck i Transport     Redakcja.tit@gmail.com

Przygotowany przez Ministerstwo Finansów projekt ustawy o nowym poborze opłat i o częściowej likwidacji szlabanów na autostradach jest rozpatrywany przez Sejm.

Nowelizacja ustawy umożliwi wprowadzenie nowego systemu poboru opłat o nazwie e-TOLL. Zakłada on obsługę online bez konieczności wizyty w Miejscach Obsługi Klienta; a wszystkie dane, dokumenty i usługi będą dostępne w jednym miejscu.

Od 1 grudnia 2021 r. wprowadzone zostaną dwie możliwości opłacania przejazdu państwowymi odcinkami autostrad przez użytkowników pojazdów lekkich (o łącznej DMC nieprzekraczającej 3,5 tony):
zakup biletu autostradowego np. na stacji benzynowej podając numer rejestracyjny pojazdu,
na podstawie danych geolokalizacyjnych przekazywanych do Systemu Poboru Opłaty Elektronicznej KAS (e-TOLL), analogicznie jak to ma miejsce dla pojazdów ciężkich np. z wykorzystaniem bezpłatnej aplikacji e-TOLL PL na urządzenia mobilne, dostarczonej przez KAS.
Pozwoli to przede wszystkim na wnoszenie opłat poprzez istniejące już rozwiązania do wnoszenia opłat na odcinkach koncesyjnych z wykorzystaniem videotollingu i aplikacji integratorów płatności.

Przepisy ustawy przewidują możliwość likwidacji bramek i zmiany sposobu poboru opłat również na odcinkach koncesyjnych, na wniosek koncesjonariuszy, po zmianie umowy koncesyjnej. Krajowa Administracja Skarbowa jest otwarta na dialog z przedstawicielami biznesu w tej sprawie.

Możliwość rozliczania opłaty za przejazd autostradą dla pojazdów lekkich z wykorzystaniem aplikacji mobilnej e-TOLL PL zostanie, jako opcja, wprowadzona w momencie uruchomienia systemu e-TOLL.

Trwają już testy integracyjne operatorów (dostawców) OBU/ZSL. Aktualizowana jest na bieżąco lista podmiotów, które zakończyły testy z wynikiem pozytywnym i mogą pośredniczyć w przekazywania danych geolokalizacyjnych.

Komisja Infrastruktury odniesie się w ramach prac nad ustawą do pomysłu wydłużenia okresu przejściowego, w którym działać będą równlegle dwa systemy poboru opłat od ciężarówek.

 

Początek strony